Ayşe Kulin

Ayşe Kulin
  • Meslek : Gazeteci, yazar
  • Doğum : 28 Ağustos 1941 - İstanbul
  • Başlıca Öyküleri : Güneşe Dön Yüzünü, Geniş Zamanlar, Bir Varmış Bir Yokmuş, Taş Duvar Açık Pencere, Sessiz Öyküler
  • Başlıca Romanları : Adı: Aylin, Sevdalinka, Füreya, Nefes Nefese, Gece Sesleri, Veda, Dönüş, Handan, Tutsak Güneş

Cumhuriyet dönemi edebiyatının önemli kadın yazarlarından Ayşe Kulin, İstanbul’da dünyaya geldi. İddiaya göre baba tarafı, Boşnakları bir bayrak altına toplayan Kulin Ban’dan gelen Ayşe Kulin, Çerkez asıllı annesi tarafından da Osmanlı’nın son Maliye Nazırı Reşat Bey’in torununun kızıdır. İlkokul eğitimini Ankara’da tamamlayan Kulin, eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a gelerek Arnavutköy Amerikan Kız Koleji Edebiyat bölümünde eğitim gördü. Çocukluk yıllarından beri yazmaya ilgili olan Kulin, mezun olmasının ardından yazar olmaya karar verdi. 1960 yazında, Mehmet Sarper ile Büyükada’da tanıştı ve on dokuz yaşındayken evlendi. Bu evlilikten iki oğlu oldu ve yirmi üç yaşındayken boşandı. İlerleyen zamanlarda hayatını Eren Kemahlı ile birleştiren Kulin, bu evliliğinden de arzu ettiği huzuru bulamadı ve boşandı. On üç yıl süren evliliğinden iki oğlu daha oldu.

Hayatı boyunca çeşitli gazete ve dergilerde, editörlük, muhabirlik vb. pozisyonlarda çalışan Kulin, yazın hayatındaki tecrübelerini sinema, televizyon ve sahne yapımcılığı, sanat yönetmenliği ve senaristlik gibi alanlara aktardı. 1967 yılında başlayan Otomobil dergisi yazı işleri sorumlusu görevini iki yıl sürdürdü, 1982 yılında ise Cumhuriyet gazetesinde yazılar kaleme aldı. Yine bu süreçte farklı dergi ve gazetelerde çalıştıktan sonra, romanlarının gördüğü ilgi üzerine bilinirlik kazandı ve bu tanınırlığını köşe yazarlığı yaparak daha da pekiştirdi. Öykülerden oluşan ilk kitabı “Güneşe Dön Yüzünü” 1984 yılında yayınlandı. 1986’da sahne yapımcılığını ve sanat yönetmenliğini üstlendiği “Ayaşlı ve Kiracıları” adlı dizideki çalışmasıyla Tiyatro Yazarları Derneği’nin En iyi Sanat Yönetmeni Ödülü’nü kazandı. Takvimler 1996 yılını gösterirken “Bir Tatlı Huzur” adlı kitabı yayınlanırken, aynı yıl “Foto Sabah Resimleri” adlı öyküsü Haldun Taner Öykü Ödülü’nü, bir yıl sonra aynı adı taşıyan kitabı Sait Faik Hikâye Armağanı’nı kazandı. 1997’de yayınlanan ve Aylin Devrimel’in hayatını konu alan “Adı: Aylin” adlı biyografik romanı ona İÜ İletişim Fakültesi tarafından yılın yazarı seçilmesini sağladı. Doksanlı yılların sonu ve iki binli yılların başı onun üretken olduğu yıllar arasında yer aldı. Bu süreçte, Geniş Zamanlar, Sevdalinka, Füreya, Köprü, Nefes Nefese, Kardelenler ve Gece Sesleri gibi eserler ortaya koydu. Bu eserlerinden bazıları televizyon dizisi olarak uyarlandı, bazıları ise beyaz perdeye taşındı.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Dilek Yumru, Ayşe Kulin’in Yapıtlarında Toplumsal Sorunlar ve Eğitim, Ankara Üniversitesi Doktora Tezi, Nisan 2016      

Cemal Kalyoncu, Adı Ayşe, Aksiyon, Sayı: 487 - 05.04.2004 .

Ayşe Kulin, LogiLife Dergi ile Röportaj, LogiLife, 02.10.2010.

Ayşe Kulin, Hamit Eteevrans ile Röportaj, Zaman, 02.06.2011.

Ayşe Kulin, 4 Çocuk Annesi Ayşe Kulin, Röportaj: Hanife Yaşar, Hürriyet Aile, 14.12.2011.

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun