Avni (Yenişehirli)

Avni (Yenişehirli)
  • Doğum : 1826 Yenişehir / Yunanistan

Türk edebiyatının Batı tesirine girdiği sıralarda eski tarzı devam ettirenlerin en kudretlisi, son divan şairi Avni bey, 19. yüzyılın önemli edebi şahsiyetidir.

Hayatı

1826 yılında bugün Yunanistan sınırlarında kalan Yenişehir’de doğmuştur. Asıl adı Hüseyin’dir. Fenarlı Sıdkı Ebu Bekr Paşanın oğludur. Tahsil durumu hakkındaunanistan bilgi yoktur.Vidin valiliği sırasında Abdurrahman Sami Paşaya katiplik yapmıştır. Daha sonra İstanbul’a gelmiştir. Beşiktaş Mevlevihanesi Şeyhi Nazif Dede’ye damat olmuştur. Mustafa Nuri Paşanın Bağdat valiliği ve Irak müşirliği sırasında onunla birlikte olmuştur. İstanbul’a döndükten sonra, bir ara Gelibolu’ya gitmiştir. Tekrar İstanbul’a dönmüştür. Ömrünün son zamanlarını Üsküdar Bidayet mahkemesi azası olarak geçirmiştir. Eşi ve oğlunun arka arkaya ölmeleri üzerine maddi ve manevi yönden çok sarsılmış ve ömrünün son zamanlarını sıkıntı içinde geçirmiştir. 1883 yılında İstanbul'da hayatını kaybetmiştir. Vasiyeti üzerin Eyüp'te Bahahireye Dergahı semahanesine defnedilmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Mahmet Çavuşoğlu, Avni Bey, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Aniklopedisi, Diyanet Vakfı: Ankara, c.4, s.24
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun