Avgunlu Medresesi

Avgunlu Medresesi

Kayseri merkez ilçesi olan Kocasinan Gevher Nesibe Mahallesi’nde Gıyasiye ve Şifahiye medreselerinin güney batısında bulunan Avungu Medresesi Gevher Nesibe Şifahânesi diğer adı ile Çifte Medrese’nin yakınında yer almasından ve ona olan benzerliğinden dolayı dönem olarak XIII. yüzyılın başlarına ait olduğu düşünülür. Mimarının belirsiz olduğu medrese tek katlı ve Selçuklu mimari özelliklerini yansıtır. İsminin nereden geldiği belli olmayan medresenin mevcut ismi ile argın argıncık isimleri arasında çeşitli tarihçiler tarafından da bağ kurulmaya çalışılır. Öte yandan avgunu ya da abgın kelimelerinin de Kayseri çevresinde kale veya su kaynağı anlamında kullanıldığı bilinir. Yakın bir zamana kadar son derece oldukça harap bir halde olan ve evler arasına sıkışmış durumda bulunan yapı, son yıllarda onarıldı. Medrese çevresinde de yapılan çeşitli çalışmalar sayesinde yapı daha görünür bir hale geldi.

Günümüzde kitapçı olarak kullanılan yapı kesme taştan inşa edilmiş bir medresedir. İki büyük eyvanlı ve revaklı avlusunun üzeri açık bir binadır. Giriş eyvanının hemen bitişiğinde tonozlu ve dar yan eyvanlarla dört eyvanlı şemayı devam ettiren özellikler göstermekte ise de bu yan eyvanlardan doğudakinin oda olması muhtemeldir. Diğer Kayseri Selçuklu medreselerinde eyvan önlerinde de geniş kemerli revak parçaları bulunur. Avgunu medresesinde aynı şekilde bu revak parçaları yer alır, kuzeybatı köşesinde ise sekizgen gövdeli, piramit külâhlı kümbeti bulunur. 

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Altun, Ara, Avgunu Medresesi, Diyanet İslam Ansiklopedisi,  1991, c.4, sf. 116

Boy, Arzu, Adnan Menderes Üniversitesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü Dergisi, Cilt: 4, Sayı: 1, Sf. 65- 66

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun