Atılay Denizaltısı

Atılay Denizaltısı
  • Denizi indiriliş tarihi : 19 Mayıs 1939
  • Batış tarihi : 14 Temmuz 1942
  • Geçirdiği kaza sonrası hayatını kaybeden asker sayısı : 39

Yeni kurulan Türkiye Cumhuriyeti’nin savunma ihtiyaçlarının giderilmesi amacıyla yapımına başlanan birçok deniz aracından biri olan Atılay Denizaltı’sının yapımı, Haliç Tershanesi’nde Almanlar ile Türklerin ortak çalışmasıyla gerçekleşti. İsim babası Atatürk olan denizaltı 19 Mayıs 1939 tarihinde denize indirildi. Cumhuriyet döneminin ilk denizaltılarından olan ve bu nedenle bir övünç niteliği taşıyan denizaltının suya indirilişi coşkulu kalabalığın alkışları eşliğinde gerçekleşti.

Yapılışının ardından çeşitli görevlerde kullanılan Atılay, Çanakkale Boğazı’nın Ege tarafına gelecek düşman denizaltıları tespit etmesi için yerleştirilen uyarı sistemlerinin kontrolü için bölgeye gönderildi. Ancak Almanların döktüğü I. Dünya Savaşı’ndan kalma antenli mayınlara çarpması sonucu feci bir kaza geçirdi. 14 Temmuz 1942 yılında gerçekleşen bu kazadan sonra Atılay Denizaltı bir daha su yüzüne çıkamadı. Kaza sonucunda 6 subay, 17 astsubay ve 16 er olmak üzere toplam 39 denizaltıcı hayatını kaybetti. Denizaltının batma haberi donanmayı harekete geçirdi. Bütün imkânlar seferber edilerek denizaltı için kurtarma çalışmaları başlatıldı. 15-21 Temmuz arasında gerçekleşen yoğun çalışmaya 3 gambot, Alemdar kurtarma gemisi, Kavak, Çanak ve Turgut Alp gemileri bölgeye sevk edildi. Altay’ın bulunduğu yer 75 metre derinliğindeydi. Tüm zorluklara rağmen dalgıçlar derinliklere inmeye hazırlandı ancak, şamandıranın ipinin kopması üzerine denizaltının bulunduğu yer kaybedildi, çalışmalardan sonuç alınamadı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Güzide Sezgin, İnönü Dönemi Türk Denizciliği, Ankara Üniversitesi Türk İnkılap Tarihi Enstitüsü Y.L. Tezi, 2007

Türklerin Denizaltıyla Tanışması, denizmuzesi.dzkk.tsk.tr, Erişim tarihi: 14.07.2018

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun