Ataol Behramoğlu

Ataol Behramoğlu
  • Meslek : Şair, yazar, çevirmen, edebiyatçı
  • Doğum : 13 Nisan 1942 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : ŞİİR: Bir Ermeni General, Bir Gün Mutlaka, Mustafa Suppi Destanı, Türkiye Üzgün Yurdum Güzel Yurdum, Ne Yağmur Ne Şiirler, Kuşatmada, İyi Bir Yurttaş Aranıyor, Kızıma Mektuplar, Aşk İki Kişiliktir, Bebeklerin Ulusu Yok DENEME: Yaşayan Bir Şiir, Şiirin D

Günümüzün yaşayan önemli şair ve yazarlarından biri olan Ataol Behramoğlu İstanbul Çatalca’da dünyaya geldi. İlk ve orta ve lise öğrenimini tamamlamasının ardından bir süre Ankara Hukuk Fakültesi’ne devam etti, Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Felsefe Bölümü’nün derslerini izledi, aynı fakültenin Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Ülke içerisinde yürüttüğü sol-sosyalist faaliyetlerinden dolayı 1970 yılı sonbaharında dört yıl sürecek ilk yurtdışı yolculuğuna çıktı. 1972’ye kadar Londra ve Paris’te yaşadı. Paris’te Louis Aragon ve Pablo Neruda ile tanıştı. Ataol Behramoğlu 1974’te ülkeye dönüşünden bir süre sonra Muhsin Ertuğrul yönetimindeki İstanbul Belediyesi Şehir Tiyatroları’nda dramaturg olarak çalışmaya başladı. 1982 Mart ayında Barış Derneği kurucu ve yöneticisi olarak tutuklandı. Maltepe Askeri Cezaevi ve Sağmalcılar Cezaevi’nde on ay tutuklu kaldı. Ataol Behramoğlu 1984 başlarında ülkeden gizlice ayrılmak zorunda kalarak Fransa’ya gitti. Bir süre sonra ailesini de – pasaport verilmediği için – yine gizlice ülke dışına çıkardı. Bu yıllarda Ataol Behramoğlu Avustralya’dan Finlandiya’ya birçok ülkede katıldığı toplantılarda konuşmalar yaptı, şiirlerini okudu. Bir süre sonra tekrar ülkeye döndü. Farklı üniversitelerde öğretim üyeliği de yapan Behramoğlu Cumhuriyet gazetesinde köşe yazarlığını sürdürmektedir.

Ünlü Türk şairin şiirlerinde ele aldığı konu hayatının farklı dönemleri içerisinde yer aldığı durumlara göre farklılık göstermektedir. Keskin Marksist çizgide olduğu gençlik döneminin ürünü olan ilk şiirlerinde sokak kavgalarına ve toplumsal solculuğa fazlasıyla yer veren Behramoğlu, daha sonraları ılımlı bir sol anlayışla haksızlıkları sömürülenleri ve ezen-ezilen ilişkisini ele alan şiirler yazdı. 1980 darbesi sonrası hapse düştükten sonra daha çok hapishanede yaşadığı sorunları, acıları ve özlem konularını şiirlerinde dile getirdi. Şiirlerinde kalbini ve hayatını araştırdığını dile getiren şair, biçim özelliklerini ikinci plana attı ve çoğunlukla serbest bir anlayış benimsedi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Süheyla Doğrudil, Ataol Behramoğlu Şiiri, Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Edebiyat Bölümü Anabilim Dalı Yüksek Lisans Tezi, 2007

www.ataolbehramoglu.com.tr/sayfa.aspx?id=biyografi Erişim Tarihi:05.09.2016

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun