Aspendos Tiyatrosu

Aspendos Tiyatrosu
  • Yapılış Tarihi : 161-180
  • Yaptıran Kişi : Roma İmparatoru Marcus Aurelius
  • Yer : Antalya

Türkiye’nin en çok ziyaret edilen ören yerleri arasında bulunan Aspendos Antik Kenti’nde bulunan Aspendos Tiyatrosu, büyüklüğü, sağlamlığı ve görkemli sahne binasıyla önemli bir tarihi yapıdır. Antalya’nın Serik ilçesine bağlı Belkıs köyünde bulunan tiyatro, antik Aspendos kentinde 2. yüzyılda Roma İmparatoru Marcus Aurelius döneminde inşa edildi. 15-20 bin kişilik oturma kapasitesine sahip tiyatronun sahne binası, ahşap sahnenin, onun gerisindeki duvarları süsleyen heykeller ve sütunlar dışında, neredeyse eksiksiz bir şekilde günümüze ulaşmış durumda. İki uçtaki merdivenler ve oturma yerleri üzerindeki 58 sütun ve kemerden oluşan galeri ise onarım görmüş durumdadır. Yapıda kullanılan ana malzeme kalitesiz bir tür konglomera olsa da oturma sıraları, döşemeler ve kaplamalarda mermer kullanılmıştır.

Tarihsel süreçte gladyatör oyunları için de hizmet veren antik tiyatro, Selçuklular döneminde ikametgâh olarak kullanıldı. Alaeddin Keykubat, sahnenin büyük merdiven kulesinin içini figürlü çinilerle kaplayıp köşk haline getirdi. Atatürk’ün 1930 yılındaki ziyaretiyle birlikte onarılıp yeniden hayata kazandırılması yönünde emir vermesi üzerine restorasyon göre antik tiyatro, günümüzde her yıl düzenli olarak Uluslararası Aspendos Opera ve Bale Festivali’ne ev sahipliği yapıyor.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun