Arthur Upham Pope

Arthur Upham Pope
  • Kişiliği : İran üzerine yaptığı çalışmalarla ve Şark halılarını düşkünlüğüyle bilinen Amerikalı şarkiyatçı, İran
  • Doğum : 1881 - Rhode Island, ABD
  • Ölüm : 3 Eylül 1969 - Şiraz, İran

İran üzerine yaptığı araştırmalarıyla ve Şark halılarına düşkünlüğüyle bilinen Amerikalı şarkiyatçı Arthur Upham Pope, ABD’nin Rhode Island eyaletinin Phonix şehrinde doğdu. Babası İngiliz kökenli bir Püriten papazı olan araştırmacı, Massachusetts'teki Worcester Akademisi’nde lise öğrenimini tamamlamasının ardından Providence’daki Browne Üniversitesi’nde felsefe üzerine lisans eğitimi gördü. Kariyerini bu yönde inşa etmek isteyen Pope, bu alanda doktora çalışmaları yapmaya başlamış olsa da hastalanması sebebiyle eğitimini tamamlayamadı.

İlk sosyal faaliyeti, Şark halılarına düşkünlüğü sebebiyle Rhode Island eyaletinde açtığı halı sergisi olan Pope, 1911-1917 yılları arasında California Üniversitesi'nin felsefe bölümünde öğretim görevliliği yaptı. Hayatını Ackerman ile birleştirdiği yıl Chicago Sanat Kurumu’nun İslam Sanatları başdanışmanı oldu. İran’a yaptığı ilk gezide geleceğin başbakanı olacak Rıza Han ile iyi ilişkiler kurdu ve ona başkanlığı döneminde sanat ve mimari üzerinde durması yönünde tavsiyelerde bulundu. Rıza Han Şah olunca onun etkisiyle eski mimariye uygun birçok yapı inşa ettirdi.  1929'dan 1939'a kadar arkadaşlarıyla birlikte İran, Irak ve Afganistan'da arkeolojik kazılar yapan Pope, çalışmalarından dolayı İran Akademisi üyeliğine seçildi ve şehinşahlık nişanıyla ödüllendirildi. 1966'da İran'a gidip Şiraz'a yerleşen Pope, burada öldü ve vasiyeti üzerine İsfahan'da Bend-î Hacû Köprüsü yanında bir yere defnedildi; daha sonra şah tarafından mezarının üzerine Selçuklu mimarisinde bir anıt kabir yaptırıldı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Rıza Kurtuluş, Arthur Upham Pope, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.34, sf.322

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun