Arşimet

  • Önem : Yunan matematikçi, astronom ve mucit. Suyun kaldırma kuvvetini keşfeden kişi
  • Doğum : MÖ 287
  • Ölüm : MÖ 212

Bir mühendis, matematik teorisyeni, astronom ve mucit olan Arşimet Sicilya Adası’nda dünyaya geldi. Sıvıların gerçek doğasını ortaya koyması, kaldıracın çalışma prensiplerini açıklaması, pi sayısının değerini tespit etmesi ve Syracuselular için korkunç silahlar icat etmesi onun şöhretini arttırdı. Gerçekten de Arşimet pek çok buluşunu Syracuseluların askeri ihtiyaçlarını karşılamak için gerçekleştirmişti. Hayatının büyük bir bölümünün Syracuse’de geçmesinden ötürü şehir donanmasına yardımcı olmak için gemilerden suyun kolaylıkla dışarı atılmasını sağlayan “Arşimet burgusunu” ve düşman gemileri batırmakta kullanılan dev bir metal çengel olan “Arşimet pençesini” geliştirdi. Onun en sıra dışı buluşu ise ısı ışınıdır. Söylenenlere göre aynalardan oluşan bir düzenek güneş ışığını toplayarak Roma yelkenlilerinin üzerine göndermekte ve onları yakmaktadır.

Onun tarihe geçen en büyük buluşu ise suyun kaldırma kuvvetini keşfetmesiydi. Arşimet’in banyodaki buluşu hacim ölçümü ile ilgiliydi. Banyodaki suyun yükselişine tanık olması, aklına tacın taşırdığı suyu ölçerek onun hacminin ne kadar olduğunu bulabileceği fikrini getirmişti. Onun belki de en iddialı projelerinden biri tüm evreni doldurmak için kaç kum tanesinin gerekeceğini hesaplamaktı.  Bu ölçümün sonunda evreni doldurmak için yaklaşık 8 vigintilyon kum tanesinin gerektiği sonucuna vardı. Bunca önemli buluşa ve silah icadına rağmen küçük bir şehir devleti olan Syracuse, Arşimet’in dahice silahlarına rağmen Roma saldırısına karşı koyamadı. MÖ 212 yılında şehir lejyonların eline düştüğünde Arşimet Romalı bir asker tarafından öldürüldü. Tarihçiler kimi zaman onun ölümünü bir dönemin sonu olarak kabul ederler. O, Roma İmparatorluğu antik dünyanın egemenliğini eline geçirmeden önce yıldızı parlayan son Yunan bilim adamıydı.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun