Aristides

  • Önem : Adalete ve ahlaka düşkünlüğüyle bilinen Antik Yunan politikacısı
  • Doğum : MÖ 530
  • Ölüm : MÖ 468

Adalete ve ahlaka olan düşkünlüğüyle tanınan Aristides, eski Atina’da oldukça büyük üne sahip bir politikacıydı. Rüşvet almayı, halkın parasını çalmayı ya da yakınlarını kayırmayı reddeden Aristides aynı zamanda başarılı bir generaldi. Zaferleriyle hiçbir zaman övünmeyen ve tevazu sahibi olan Aristides’in çağdaşlarından bazıları onu Atina’nın en değerli adamı diye adlandırmaktaydı.

Aristides gerçekten de o kadar ahlaklıydı ki bu yönü yüzünden onu sevmeyen çok sayıda insan vardı. MÖ 482 yılında yapılan bir oylamada şehirden sürülmesine karar verildi. Kovulması lehine oy veren bir Atinalı: “Ben onu şahsen tanımam. Ama her yerde onun adını duymandan, ondan adil adam diye bahsedilmesinden bıktım usandım” demiştir. Sürgüne tabi tutulan Aristides hakkında verilen karar bir süre sonra pişmanlığa neden oldu. Sürgüne gönderilmesinden iki yıl sonra Persliler yeniden Yunanistan’ı işgal ettiler. Bu durum üzerine şehir halkı kendilerini kurtarması için Aristides’e geri dönmesi için yalvardılar. Bunun üzerine Aristides kendisini kovmak için kampanya başlatanlardan biri olan politikacı Themistocles’le birlikte Persler’e karşı birliğin komutasını ele aldı ve Pers ordusu yenilgiye uğratıldı. Aristides, savaştan sonra Yunan birliği bozulmaya başladığında, Sparta’nın aksine Atina’nın lider Yunan şehri olması için diplomatik bir çaba harcadı. Dürüstlüğüne borçlu olduğu ünü sayesinde diğer şehirlerin güvenini kazanmayı başardı. İlerleten süreçlerde tekrardan politikaya dönen Aristides, tarihçi Plutarch’a göre sefalet içinde ölmüştür. Zira politikayı kullanarak zenginleşmeyi kesin olarak reddetmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun