Arif Nihat Asya

Arif Nihat Asya
  • Doğum : 7 Şubat 1904/Çatalca
  • Ölümü : 5 Ocak 1975/Ankara
  • Meslek : Şair, yazar, öğretmen

Arif Nihat Asya, Türk şair ve siyasetçidir. Genelde milliyetçi duygularla yazılmış şiirleriyle tanınır. En ünlü şiiri Adana'nın kurtuluş yıl dönümünde yazdığı bayrak şiiridir.Bu şiirden dolayı Bayrak şairi olarak da tanınır.

Eğitim Hayatı ve Meslek Hayatı

Gerçek adı Mehmet Arif'tir.İlk eğitimini köyündeki cami imanında dini temelli olarak alır. Balkan savaşı yıllarında köyünde ailesi ile birlikte devam ettiren şairimiz savaşın bitiminden sonra İstanbul’a gelir. İlkokulu Koca Mustafa Paşa ve Haseki semtlerindeki okullarda devam ettirir. Daha sonra Gülşen-i Maarif Rüştiyesine devam eder. Lise eğitimini ise parasız yatılı okullarında Bolu ve Kastamonu illerinde alır ve lise eğitiminin ardından İstanbul Üniversitesinde Edebiyat bölümünde eğitim hayatını devam ettirir. Mezuniyetinin ardından öğretmen olarak atandığı Adana, Malatya, Edirne, Tarsus, Ankara ve Kıbrıs'taki liselerde edebiyat öğretmenliği yapar. Öğretmenlik mesleğine bir süre ara vererek 1950 yılında Adana’dan ve 1954 yılında Eskişehir’den Milletvekili olarak meclisteki görevine başlar. Milletvekilliği ardından tekrar öğretmenlik hayatına devam eder ve Ankara Gazi Lisesinden edebiyat öğretmeni olarak 1962 yılında emekliye ayrılır. 5 Ocak 1975 yılında ise vefat ederek Ankara Karşıyaka Mezarlığına defnedilir.

Sanat Hayatı

Yeni İstanbul ve Babıali’de yazılar yayımlamaya başlar. Sanat hayatının ilk dönemlerinde aruz ölçüsü ile rubailer ve gazeller yazar. Rubailer şair için hayatında önemli bir yer tutan alandır. Sadece rubailerden oluşan 5 adet kitap yayımlar. Şiir hayatına daha sonra serbest ve ölçülü şiirler yazarak devam eder. Milliyetçi şiirleri ile dikkat çeken Arif Nihat Asya yurdun doğasını, insan hayatını bazı zamanlar eleştirerek ama her zaman Türk adını yücelterek yazmıştır. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

İhsan Işık, "ASYA, Arif Nihat". Türkiye Edebiyatçılar ve Kültür Adamları Ansiklopedisi

AKTAŞ, Ş, Millî Romantik Duyuş Tarzı ve Arif Nihat Asya’nın Şiirleri, Arif Nihat Asya (Editör: Nevzat Kösoğlu)

TÜRKEŞ Günay U., (2006), Baba Dostumuz, Saygıdeğer Şairimiz, Arif Nihat Asya (Editör: Nevzat Kösoğlu)

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun