Aquitaineli Eleanor

  • Önem : Orta Çağ'ın en güçlü kadınlarından biri
  • Doğum : 1222
  • Ölüm : 1204

Orta Çağ’ın en güçlü kadınlarından biri olan Aquitaineli Eleanor hem İngiltere’nin hem de Fransa’nın kraliçesi oldu, her iki ülkenin tarihinde önemli bir yer edildi. Haçlı seferlerinin birinde önemli bir rol oynadı. İki kral annesi olan Elenor, İngiltere’yi 300 yıl boyunca yönetecek olan Plantagenet Hanedanı’nın kuruluşunda katkıda bulundu. Eleanor, toprakları güneybatı Fransa sahilinde olan Aquitaine Dükü’nün tek varisiydi. 1137 yılında henüz on beş yaşındayken tahta geçti. Avrupa’nın en beğenilen prensesiydi. Üç ay sonra Fransa Prensi Louis ile evlendi. Kocası 7. Louis kral olunca Elenor da Fransa Kraliçesi oldu. Ancak Aquitaine’deki varlıklarını hala elinde tutuyor, onları ayrıca yönetiyordu. Çiftin iki kızı oldu. Karı koca olarak 2. Haçlı Seferi’ne katıldılar.

Haçlı seferi dönüşünden sonra kocasıyla sorunlar yaşayan Elenaor, kocasıyla ayrılmasından 6 hafta sonra gelecekte İngiltere kralı olacak 2. Henry ile evlendi. Bu evlilikten 2’si İngiltere kralı olmak üzere 8 çocuğu oldu, ancak Henry, karısının kendisine karşı ayaklanma düzenlediği gerekçesiyle Elenaor’u tutuklattı. Bu evlilikten doğup kral olan Richard 1189 yılında annesini hapishaneden çıkarttı. O sırada 60’lı yaşlarında olan Elenaor, sefere katılmasa da düzenlenmesine katkıda bulundu. Richard’ın ölümünden sonra Elenaor’un en küçük oğlu John kral oldu. İkisi hariç bütün çocuklarından daha uzun yaşayan Eleanor beş yıl sonra öldü

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun