Aquinalı Thomas

  • Önem : Orta Çağ'In en etkili teologlarından
  • Doğum : 1125
  • Ölüm : 1274

Orta Çağ’ın en etkili teologlarından biri olarak kabul edilen Aziz Aquinaslı Thomas Thomas Roma yakınlarındaki Roccasecca kasabasında babasına ait bir kalede dünyaya geldi. Aristokrat bir İtalyan ailenin çocuğu olan Thomas, küçük yaşlarda dini eğitim alması için bir manastıra gönderildi. Ne var ki babasının bu yöndeki talebine karşı çıkarak 19 yaşında kaçtı ve Paris Üniversitesi’ne gitti. Yoldayken babasının adamları tarafından kaçırıldı. Onu İtalya’da kalmaya ikna edebileceklerini düşünüyorlardı. Yaklaşık bir yıl kadar esaret altında kaldı. Bu süreçte onu kararından vazgeçiremeyen ailesi en sonra üniversiteye yazılmasına izin vermek zorunda kaldı.

Thomas’ın yazılarının temelini oluşturan Aristo felsefesi, rasyonalizm ve bilime yaptığı vurgu nedeniyle Hristiyan inançlarına ciddi bir tehlike oluşturuyordu. 1526 yılında teoloji mastırını tamamladı. Hemen ardından iki ünlü kitabı olan “Summa contra Gentiles” ve “Summa Theologiae” üzerinde çalışmaya başladı. Kitaplarında inanç ve akıl arasındaki ilişkiyi inceliyor, Aristo’nun sorduğu sorulara yanıtlar bulmaya çalışıyordu. Kimi gelenekselci teologlar Thomas’ın düşüncelerini dine karşı bir tehdit olarak algıladılar. Thomas ise Aristo’nun eleştirel aklını kullanarak dinin daha derin bir şekilde kavranacağına inanıyordu. 1272 yılında memleketine dönen Thomas, Napoli Üniversitesi’nde çalışmaya başladı. Papa 10. Gregory tarafından Paris’te bir konferansa çağrıldı. Ancak hastalandı ve yolda öldü. 1323 yılında aziz ilan edildi ve 1567 yılında Kilise Doktoru olarak kabul edildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun