Anne Conway

Anne Conway
  • Önem : 17. yüzyıl İngilteresi kadın filozofu
  • Doğum : 1631
  • Ölüm : 1679
  • Başlıca Eserleri : Antik ve Modern Felsefenin Prensipleri

17. yüzyıl İngilteresi’nde ileri seviyede eğitim alabilen az sayıdaki kadından biri olan Anne Conway, saygı duyulan bir filozof ve entelektüeldi. Asıl adı Anne Finch olan Conway Londralı zengin bir ailenin kızıydı. Kensington Sarayı’ında yetişti. Üvey kardeşi John Finch, onu Cambridge’deki felsefe profesörü Henry More ile tanıştırdı. Zekasından etkilenen More onu felsefe konusunda yetiştirmeye karar verdi. Ancak Cambridge’e kız öğrenci alınmadığı için onu mektupla eğitti.

17. yüzyılda İngiliz bir kadın için entelektüel camiada kabul görmek fazlasıyla sıra dışıydı, ancak Anne pek çoklarına göre çok daha şanslıydı. Ailesinin geniş bir çevresi vardı. Ayrıca zengin ve sosyal statüsü yüksek eşi Edward, Conway Viskontu’ydu. Çiftin bir oğulları oldu, ancak henüz bebekken çiçek hastalığından öldü. Conway hayatının kalan kısmında sürekli kronik baş ağrılarından muzdarip oldu. Hayatının sonlarına doğru Yahudi mistisizminin bir unsuru olan Kabala ve Quakerizm’e merak saldı. 1679 yılında, kırk yedi yaşındaki ölümünden kısa süre önce Quaker oldu. Conway’ın ölümü ardından basılan felsefe kitabı(Antik ve Modern Felsefenin Prensipleri), önde gelen ve aralarında Thomas Hobbes ve Rene Descartes’in de bulunduğu pek çok ünlü filozofun eleştirisini içeriyordu. Başta Alman filozufu Gottfried Wilhelm Leibniz olmak üzere kendisinden sonraki nesiller üzerinde etkisi oldu.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun