Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi
  • Önem : Ankara Üniversitesi'nde Atatürk'ün emriyle kurulan ilk fakülte
  • Yapılış Tarihi : 1940
  • Mimarı : Bruno Taut

Ankara Üniversitesi’nin ilk fakültesi olarak kurulan ve Alman mimar Bruno Taut tarafından inşa edilen bina Ankara’nın en görkemli binaları arasındadır. Modernist etkileri yerel mimarlıkla birleştiren yapı Atatürk’ün emri üzerine inşa edildi. 1935 yılında Evkaf Binası’nda öğretime başlayan fakültenin yeni binası 1936 yılında tasarlanmaya başladı ve 1940’ta tamamlandı. Türk ve Türkiye tarihinin incelenmesine kaynaklık eden Sümerce ve Hititce’den Latince ve Yunanca’ya uzanan geniş yelpazedeki antik doğu ve batı dillerinin yanı sıra modern diller, coğrafya, felsefe, psikoloji, sosyoloji ve antropoloji gibi sosyal bilimlerin önemli alanlarında eğitimler verilmeye devam ediliyor.

Bodrum üzerine dört katlı olan yapı, ana caddeye paralel dikdörtgen prizmatik kütlesi ile bunun iki ucuna eklenmiş küçük bloklardan meydana gelir. Girişin yer aldığı ön cephenin orta bölümü öne ve yukarı doğru küçük çıkıntılar yapılarak vurgulanmıştır. Yapının mimarı Mimar Sinan'a ve Osmanlı mimarisi hayranlığı nedeniyle giriş cephesinde taş ve tuğla birlikte kullanılmış, yan ve arka cepheler ise sıva ile kaplanmıştır. Ön cephe alınlıkta yer alan Atatürk maskı Avusturyalı heykeltıraş Joseph Thorak'ın çalışmasıdır. Orta bloğun alınlığında Atatürk'ün Hayatta En Hakiki Mürşit İlimdir özdeyişi yer almaktadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun