Anadolu Medeniyetleri Müzesi

Anadolu Medeniyetleri Müzesi
  • Açılış Tarihi : 1921/Ankara
  • Tür : Arkeoloji, tarih

Müzenin bugüne gelişi zaman içinde olmuştur.Ankara’da ilk müze, Kültür Bakanlığı tarafından 1921 yılında kalenin "Akkale" olarak isimlendirilen burcunda inşa edilmiştir.Müzede sergilemek üzere Augustus Mabedi ve Roma Hamamından da eserler toplanmaya başlamış, ardından Atatürk’ün emriyle başka bölgelerden de Hitit eserlerinin toplanmasıyla sergilenecek tarihi parçalar çoğalmıştır.Böylece ilk inşa edilen müzenin yetersiz kalması sonucu daha geniş mekanlara sahip olan Eti Müzesi kurmaya karar verilmiştir.Yeni bir bina inşa etmektense var olan tarihi yapılardan birini restore ederek müzeye çevirme kararı sıcak gelmiş ve dönemin Kültür Müdürü olan Hamit Zübeyr Koşay tarafından Mahmut Paşa Bedesteni ve Kurşunlu Hanı 1938-1968 yılları arasında restore edilmiştir.Bedestenin orta bölümünde büyük bir kubbeli mekan bulunmaktadır.Bu bölümün onarımı 1940 yılında bitince eserler buraya taşınmaya başlanmıştır.Alman arkeolog H.G Guterbock başkanlığındaki bir heyet eserlerin taşınmasına yardım etmiştir.Yapının onarımı devam ederken, 1943 yılında bu orta bölüm ziyarete açılmıştır. 1948 yılında Müze İdaresi Akkale'de inşa edilmiş olan ilk müzeyi depo olarak kullanmaya başlamıştır.Bedestenin ve hanın restore çalışmaları çeşitli mimarlar tarafından yürütülmektedir.Mekanın çevresindeki arastada yer alan dükkanlardan 5 tanesi orijinal halde bırakılmıştır.Bu beş dükkan haricindeki diğer dükkanlar arasındaki bölmeler kaldırılmış ve böylece eserleri sunmak için geniş bir alan elde edilmiştir.1968 yılına gelindiğinde ise müze son halini almıştır.Bugün idari bina olarak kullanılan Han’da araştırmacı odaları, kütüphane, konferans salonu, laboratuvar ve iş atölyeleri yer almaktadır.Bedesten ise teşhir salonu olarak kullanılmaktadır.

Müzenin Bölümleri

Bugün kendine özgü koleksiyonları ile dünyanın sayılı müzeleri arasında sayılan Anadolu Medeniyetler Müzesi, 1997 yılında İsviçre’nin Lozan kentinde 68 müze arasından birinci seçilmiştir.Kronolojik bir sırayla paleolitik çağdan, günümüze kadar elde edilmiş olan eserler sergilenmektedir.

Paleolitik Çağ; (İ.Ö. 8000) Müzede Antalya Karain Mağarasından elde edilmiş buluntular sergilenir.Avcı toplayıcı olan bu topluluğa ait taş ve kemik gibi aletler vardır. 
Neolitik Çağ; (İ.Ö. 8000-5500) Yerleşik toplumların yavaş yavaş oluşmaya başladığı bir dönemdir.Müze de Çatalhöyük ve Hacılar gibi önemli iki merkezden gelmiş ana tanrıça heykelleri, damga mühürler, seramik kaplar vardır.
Kalkolitik Çağ; (İ.Ö. 5500-3000) Bakırın da işlenerek günlük hayatın içine girdiği bu döneme ait buluntular çoktur.Hacılar, Canhasan, Tilkitepe, Alacahöyük ve Alişar’dan elde edilmiş taş ve çeşitli malzemetle üretilmiş aletler sergilenmektedir.
Eski Tunç Çağı; (İ.Ö. 3000-1950) Tuncu elde etmiş olan Anadolu insanı aynı zamanda çeşitli madenleri de döğme ve dökme teknikleriyle işlemişlerdir.Kral mezarlarından çıkartılan değerli madenlerin yanı sıra Horoztepe, Merzifon, Karaoğlan, Ahlatlıbel, Bolu, Beycesultan Semahöyük gibi yerlerden gelmiş buluntular sergilenmektedir. 
Hititler; (İ.Ö. 1750-1200) Kabartmalı boğa biçimli kaplar, seramik tabak-çanaklar, devlet arşivine ait tabletler, kral adı basılı mühürler sergilenmektedir. 
Frigler; (İ.Ö. 1200-700) Orta Anadolu’da egemen olmuştur.Merkezleri Gordion'dur ve müzede Gordion tümülüsünden ve örenyerlerinden çıkartılan eserler sergilenmektedir. 
Urartular; (İ.Ö. 1200-600) Mimarlıkta ve madencilikte ileri seviyede olan Urartulara ait eserler oldukça çoktur.
Geç Hititler; (İ.Ö. 1200-700) ve Lidyalılar dönemlerinin yanı sıra İ.Ö. 1200’lerden Günümüze Anadolu Uygarlıkları ve son olarak Çağlar Boyu Ankara dönemlerinden oluşmaktadır. 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
Anadolu Medeniyetler Müzesi Yıllığı, Anadolu Medeniyetleri Müzesi, 1987
 
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Anadolu Medeniyetler Müzesi – 1921 
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun