Amintas Kaya Mezarları

Amintas Kaya Mezarları
  • Yer : Muğla, Fethiye

Muğla’da yer alan önemli antik kentlerden biri olan Lykia uygarlığına ait Telmessos antik kenti içerisinde yer alan Amintas Kaya Mezarı, kaya mezarlarının en güzel örneklerinden biridir. Kent akropolünün doğu yüzeyindeki Amintas Kaya Mezarı, kentin simgelerinden biri durumundadır. 1957 yılında yaşanan büyük depremin ardından, antik kentten günümüze sağlam ulaşan hemen hemen tek yapılar olan, kuzey ve batıya bakan yamaçlara oyulmuş mezarların oluşturduğu grup içindeki en etkileyicisi olan bu anıt mezar, İon düzeninde bir tapınak biçiminde düzenlenmiştir. Aşağısında bulunan düzlükten de rahatlıkla görünen yapı, boyutlarının ihtişamıyla da dikkat çekiyor.

Belediye tarafından yapılan dört basamakla çıkılan sahanlıkta, duvar çıkıntıları arasında iki sütun bulunmaktadır. Sol taraftaki duvar çıkıntısının orta kısmında bir yazıt bulunmaktadır. M.Ö. 4. yüzyıla tarihlenen bu yazıtta, Hermapias’ın oğlu Amintas’ın adı geçmekte. Bu kişinin kim olduğu hakkında anlamlı bir bilgi mevcut değildir. Duvar çıkıntılarının üst kısımlarında, üç rozetli bir şerit göze çarpıyor. Duvar çıkıntılarının üst kısımlarında, üç rozetli bir şerit göze çarpıyor. Yapının alınlığı, günümüze ikisi tahrip olmuş durumda gelen üç akrotere sahip.  Altta da bir diş sırası yer almakta. Mezar odasına geçişi sağlayan kapıdaki dört panelin üzerine demir çivi başlarına öykünen eklentiler yerleştirilmiş durumda. Sağ alt tarafta bulunan panel özgün halinde sürgülü bir kapak içeriyordu, ama bu kapak muhtemelen mezar soyguncuları tarafından kırıldı. Amintas Kaya Mezarı’nın kapısının sol üst köşesinde, Telmessos’un ve Anadolu’daki birçok kentin tanıtılmasına önayak olan gezgin Charles Texier’nin adı kazılıdır. Yapının etrafında, ikisi yine tapınak mezar görünümünde birçok mezar bulunmakta.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun