Amenpanufer

  • Önem : Dünya tarihinde kayıt altına alınan ilk davada yargılanan ünlü hırsız
  • Yer : Antik Mısır
  • Dönem : MÖ 1100 civarı

Antik Mısır’da cüretkâr bir hırsız olan Amenpanufer, yaptığı hırsızlıklardan ve MÖ 1111 yılında Mısır firavunlarının mezarlarını yağmalamasından dolayı yakalanması, işkenceyle sorgulanması ve suçunu itiraf etmesiyle insanlık tarihinin kayıt altına alınan ilk davasında taraf oldu. Mahkeme kayıtlarına göre Amenpanufer Teb yakınlarında bir taş ocağında çalışan bir işçiydi. Çetesinde yer alan yedi suç ortağı ile birlikte pek çok Mısır firavununun gömülü olduğu Krallar Vadisi’nde yer alan mezarlara gizlice girmiş ve hanedan üyelerinin mumyalarıyla birlikte gömülmüş olan altın ve mücevherleri çalmışlardı. Yargılama sürecinde yaşananlar tarihçiler tarafından Mısır devletinin zayıflamasının önemli bir göstergesi olarak kabul edilmektedir. Çünkü bu durum Mısır’ın mezarları bile koruyamadığını göstermektedir.

Dönem itibariyle firavun mezarlarının soyulması çok büyük bir suç olarak kabul ediliyordu. Bu suçtan dolayı yargılanan Amenpanufer, bu suçu daha önce de işlediğini, yakalandığında ise rüşvetle kurtulduğunu mahkemede itiraf etmiştir. Ünlü soyguncunun yakalanması ancak mezar soygunculuğunu araştırmak için firavun tarafından bir kraliyet komisyonu kurduktan sonra mümkün oldu. İşin entresan tarafı Amenpanufer’i cezalandıran firavun 9. Ramses’in mezarı da ölümünden sonra soyuldu. Amenpanufer, 500 yıl önce hüküm sürmüş olan Kral 2. Sobekemsaf’a ait mezarı yağmaladığını kabul ettiği itirafı öncesinde işkence gördü ve sonra suçu nasıl işlediğini anlattı. Papirüslere yazılmış olan yargılama kayıtlarına ancak 19. yy.da ulaşılabildi. Hikâyenin bundan sonrasında Amenpanufer’in başına neler geldiği tam olarak bilinmemektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun