Alman Çeşmesi

Alman Çeşmesi
  • Yapım Başlangıç : 1898
  • Açılış Tarihi : 27 Ocak 1901

Sultanahmet meydanında bulunan çeşme, Alman İmparatoru II. Wilhelm’in ikinci İstanbul ziyareti anısına yapılmıştır. Alman İmparatorunun doğum gününde açılışı yapılmıştır.

Tarihçe

Samimi bir dostluğun nişanesi olarak Alman İmparatoru Kaiser II.Wilhelm’in 1898 yılında Sultan II.Abdülhamid’e bir hediyesidir. Bizans döneminin önemli alanlarından olan hipodrom meydanına yerleştirilmiş olan çeşme farklı mimari yapısı ile göz doldurmaktadır. Yapının mimarı Max Spitta’dır. Mimar Almanya’da çalışmış, orada tamamlanan eser parçalar halinde İstanbul’a getirtilerek burada birleştirilmiştir. 

Mimari Özellikleri

Neo-Bizanten üslubunda olan çeşme, oldukça süslüdür. İçte altın mozaikler, mermerin dokusu, değerli taşlar ile çeşme bir yapı harikasıdır. Kubbelidir. Bu kubbeyi taşıyan kemerlerin üzerinde Mehmed İzzet Efendi’ye ait sülüs hattı ile yazılmış bir manzum bulunur. Su haznesinin ortasında ise tunç levha yerleştirilmiştir. Çeşme sekizgen planlıdır. Sekiz sütun üzerine oturan kubbe sekiz kemer ile taşınmaktadır. Alman-Türk mimarisinin özelliklerini bir arada barındıran yapı oldukça önemlidir. Kubbenin iç sathı altın mozaiklerle kaplanmış, burada ayrıca dört madalyon içine II. Abdülhamid’in tuğrası, diğer dördünün içlerinde taçlı “W” markası ile “II” sayısı yine mozaikle işlenmiştir. Yapının muslukları tunç oymadır. Kubbesi bakır kaplı ve bu kubbenin iç kısmı altın mozaikler ile bezenmiştir. Oldukça gösterişli olan yapı İstanbul’un tarihi eserleri arasında bulunmaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Altıntaş, Z.Yusuf, Samimi Bir Dostluğun Simgesi ‘’Alman Çeşmesi’’ Kültür Sanat Dergisi, 2013, sayı 35

Eyice, Semavi, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, 1989, cilt 2

Madran, Emre, Kent Belleğinin Oluşumunda Mimarlık Yapıtları, 2001

Göğüi, Ceren, Bir II. Alman İmparatorluğu Projesi: Kaiser Wilhelm Anıtı’ndan Alman Çeşmesine, İstanbul Teknik Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü, Doktora Tezi, 2015

Tulgar, Seda, Alman Çeşmesi ve Sultanahmet Örme Dikilitaşı’na Ait Metal Yapı Öğelerinin Konservasyon Uygulamaları, İstanbul Üniverstiesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Art-Sanat Dergisi, sayı.3, 2015

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun