Aliya İzzetbegoviç

Aliya İzzetbegoviç
  • Doğum : 8 Ağustos 1925-Bosanski Šamac
  • Ölüm : 19 Ekim 2003-Saraybosna, Bosna-Hersek
  • Görevi : Cumhurbaşkanı
  • Görev Süresi : 3 Mart 1992 – 14 Mart 1996
  • Yerine gelen : Halid Genjac
  • Meslek : Avukat, aktivist, filozof, yazar, siyasetçi

Aliya İzzetbegoviç, Boşnak devlet adamı ve avukat, düşünür, lider ve yazardır. Bağımsız Bosna-Hersek'in ilk cumhurbaşkanıdır. Genç yaşında İslamcılıktan yargılandı. İslam ve Batı düşüncesi üzerine genç yaşlarda düşünüp yazılar kaleme aldı. İslam Deklarasyonu eseriyle bütün dünyada yankı uyandırdı.

Hayatı 

1925 yılında Bosna Hersek’in Bosanski Samac ilinde doğan İzzetbegoviç, Saraybosna’da hukuk eğitimi aldıktan sonra bir süre avukat olarak çalıştı fakat gençlik çağlarından beri İslami çalışmalardan da kendini geri tutmayarak Müslümanların sorunlarıyla ilgilendi.

Yugoslavya’nın dağılma döneminde ‘Demokratik Eylem Partisi (SDA)’ni kurarak genel başkanı seçildi. Sovyetler Birliği ve Doğu Bloğunda meydana gelen siyasi olayların akabinde komünist rejimin çökmesiyle birlikte ilk serbest seçimlerde Bosna-Hersek Cumhuriyeti Devlet Başkanı oldu. Bağımsızlık savaşlarında liderlik yapan İzzetbegoviç, Sırp ve Hırvat güçlere karşı savunmalarda bulundu. 1995 yılında savaş son bulup Dayton Antlaşması imzalandıktan sonra 1996 yılında yapılan seçimlerde üçlü başkanlık konseyine seçildi.

2000 yılında sağlık sorunları nedeni ile görevinden istifa eden İzzetbegoviç, hayatı boyunca uluslararası gücün baskılarına karşı dimdik durdu. Kişiliği ile dikkat çeken Aliya İzzetbegoviç entellektüel, savaşçı, eylem adamı, düşünür ve siyasetçi kimliği ile halkına öncülük ederek sevilen bir insan oldu ve aynı zamanda cesur, dirayetli, azimli ve inatçı kişiliği ile İslam dünyasında yeni bir lider prototipi çizdi. 2003 yılında hayatını kaybetti.

Siyasetçi ve Düşünür Kimliği
 
Kurmuş oldu SDA partisi sadece Bosna’da yankı bulmamış bütün Balkan coğrafyasındaki Müslümanlar için bir umut ışığı oldu. Partinin kuruluşundan itibaren kendi isteği ile istifa edene kadar yönetimde bulundu ve önemli icraatlar gerçekleştirdi. İzzetbegoviç, kendinden sonra kurulan partileri ve siyasi hareketleri de etkiledi ve onlara bir nevi örnek oldu.

Bosnalı Müslümanları asimile etmeye çalışan her türlü sistematik uygulamalara karşı duran bir aydın olarak ülkesini, halkını ve sahip olduğu tüm değerleri korumaya çalıştı. Siyasi kimliğinin yanında bir düşünür olarak bağlı olduğu medeniyetin değerlerini yeniden keşfederken insanlığın var oluş problemi ve evrensel konumu üzerinde özgün fikirler üretti.

Eserleri

Konuşmalar,

Doğu ve Batı Arasında İslam

Tarihe Tanıklığım

Özgürlüğe Kaçışım: Zindandan Notlar,

Bosna Mucizesi,

İslam Deklarasyonu ve İslami Yeniden Doğuşun Sorunları,

Köle Olmayacağız,

Entellektüellerin Konuşmaları ve Notları. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Korkmaz, Ali; Temel, Faruk, Bir Lider ve Eylem Adamı Olarak Aliya İzzetbegoviç, Erciyes Üniversitesi İletişim Fakültesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun