Ali Nar

Ali Nar
  • Doğum : 15 Mayıs 1941-Sarıkamış/Erzurum
  • Ölüm : 16 Temmuz 2015-İstanbul
  • Meslek : Romancı, oyun yazarı

Ali Nar, Türk romancı ve yazar. İslami bilim-kurgu romanlarıyla tanınır. Mehmet Akif, Necip Fazıl, Sezai Karakoç, Arif Nihat Asya gibi birçok ünlü simanın özgeçmişi ve eserinden kısa örneklerin "Çağdaş Müslüman Edipler Ansiklopedisi" ya da sözlüğüne girmesine vesile oldu. 1989-1996 arasında İstanbul’ da Dünya İslami Edebiyat Konferansları'nı tertipledi.1997’ de Dünya İslami Edebiyat Birliği'nin Türkiye şubesini kurdu. Türkiye'den en az elli yazar, şair ve senaristi İslam dünyasına tanıttı.

Hayatı

1941 yılında Erzurum’da doğdu. Kayseri’de başladığı İmam Hatip Lisesi eğitimini Erzurum’da tamamladıktan sonra Yüksek İslam Enstitüsü tahsilini İstanbul’da yaptı. 1964’te Diyarbakır İmam-Hatip okulunda öğretmenliğe başladı. İlk şiir ve makalelerini oradaki “Yeni Şark Postası” gazetesinde yayımladı. Erzincan, İzmit ve İstanbul İmam-Hatip Lisesi'nde öğretmenlik yaptı. İstanbul’daki İmam hatip liselerinde öğretmenlik yaptı.1988'den bu yana İslami Edebiyat dergisini çıkarmaya devam etti. Türkiye Yazarlar Birliği, Dünya İslami Edebiyat Birliği ve İslami Edebiyat Vakfı gibi pek çok kurumda çalışmaları oldu.

“Fetih” adındaki ilk basılan kitabından sonra “Koro” adlı piyesi ve M.T.T.B /Mili Türk Talebe Birliği’nin açtığı tiyatro yarışmasında ikinci olan “Muhtar Kafası” adlı piyesi basıldı ve Türkiye’de yüzden fazla yerde sahnelendi. 1975’te eğitim ve araştırma maksadıyla burslu olarak Irak’a gitti. Musul, Bağdat, Kerbela, Necef, Halep, Şam, Beyrut, Amman, Mekke, Medine, Hayber, Cidde gibi Ortadoğu'nun önemli şehirlerini gezen Ali Nar, bu seyahatlerinde gördüklerini “Ortadoğu Günlüğü” diye bir kitapta topladı.

Milli Gazete, Yeni Devir, Büyük Doğu, Pınar, Mavera, Yeni Sanat, Sedir, Çınar, Tohum, Hilal, İslam, Milli Gençlik, Düşünce, Hakses gibi yayın organlarında yazıları yayımlanan yazar 1986’da “İslami Edebiyat” dergisini kurdu. 26 Sayı çıkan dergi,1994’te kesintiye uğradıysa da bugün hale yayın hayatını sürdürmektedir. Son olarak “Doğru Yorum” isminde aylık bir gazete çıkardı. Son yıllarda çalışmaları hastalığı sebebiyle aksayan hoca 16 Temmuz 2015 tarihinde vefat etti

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Tanzimat'tan Bugüne Edebiyatçılar Ansiklopedisi 2. Cilt, 3. Baskı 2010, Yapı Kredi Yayınları

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun