Alexander Graham Bell

Alexander Graham Bell
  • Önem : Telefonun mucidi
  • Doğum : 1847 - Birleşik Krallık, Edinburgh
  • Ölüm : 1922 - Nova Scotia, Kanada

Modern zamanların en önemli iletişim aracı olan telefonun mucidi olan Alexander Graham Bell, Edinburgh’ta dünyaya geldi. Çocukken kendisine “Aleck” lakabı takılan Bell, ses ve işitme konularıyla küçük yaşlardan beri ilgileniyordu. Annesi Eliza Grace Symonds’un işitme duyusunu çocukken yitirmesi ve babasının sağır ve dilsiz çocukların eğitiminden sorumlu olması onu bu konuyla ilgili yapan nedenler arasındadır. Bell’in ailesi iki erkek kardeşinin veremden ölmesi üzerine Canada’ya göç etti. Bell ise daha sonra Boston’a gitti ve burada sağırlar okulunda çalışmaya başladı.

Boston’da telefonun icadıyla ilgili deneylerin yapımında ona asistanı Thomas A. Watson adlı asistanı yardım etti. Bu yoğun deneysel çalışmanın meyveleri 1876 alınarak tamamlandı. Telefon hattından aktarılan ilk sözcükler ise “Mr. Watson buraya gel, seninle işim var” oldu ve telefonun patentini 29. yaş gününde aldı. Aynı yıl içerisinde Bell icadını kamuya açıkladı. O ve finansal destekçileri sistemleri yaygınlaştırmak için daha sonra “AT&T” adını alacak telefon şirketini kurdu. Bell hayatının kalan kısmını Nova Scotia’daki arazisinde geçirdi. Havacılıkla ilgili deneylere yoğunlaştı. İlkel bir metal dedektörü geliştirdi ve bu aygıt Başkan James Garfield’ı öldüren kurşunun yerini tespit etmek için kullanıldı. Bell ömrü boyunca on sekiz patent aldı. Yetmiş beş yaşında Nova Scotia’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun