Alev Alatlı

Alev Alatlı

Alev Alatlı, Türk yazar.

Hayatı 

İlköğrenimine Ankara’da başlayan Alev Alatlı, babasının mesleği gereği eğitim hayatına çeşitli illerde ve okullarda devam eder. Ortaokul eğitiminin ardından babasının ataşelik görevi ile tokyoya gönderilmesiyle yurt dışı macerası başlar. Liseyi Tokyo'da Amerikan kolejinde bitirir.Daha sonra Türkiye’ye dönerler ve ODTÜ’de Ekonomi-İstatistik bölümünde eğitim alır. Üniversiteyi bitirdikten sonra Amerika’ya yüksek lisans yapmak için gider. Lisansını tamamladıktan sonra doktorasını felsefe alanında tamamlar. Alatlı bu dönemde ilgi duymaya başladığı Düşünce Tarihi ve İlahiyat üzerine Türkiye'ye döndüğünde 5 yıl araştırmalar yaptı. Bu dönemde İstanbul Üniversitesi ve DPT'de görev aldı. Daha sonra Türkiye'de yürütülen bir Psikoloji-Dilbilim projesinin İstanbul ayağını üstlendi. Yazarlık hayatında ilk olarak Cumhuriyet gazetesi ile Bizim English isimli bir Türkçe-İngilizce eğitim dergisi çıkarmaya başladı. Yazarlar kooperatifinde görev aldı ve 1984 yılında hep hayalini kurduğu işi, kendini bir eve kapatıp tamamen günlerini yazmaya verdi.

Edebi Hayatı

Basılan ilk romanı Yaseminler Tüter mi Hala 1985 yılında yayınlandı. Bu romanda Eleni isimli karakterin Türk ismini alıp Naciye olarak hayatına devam etmesini konu alır. Türk kocasından dört çocuklu olan Naciye karakteri daha sonra bir göçmen Rum’u ile evlenir. Bu olay yaşanmış bir hikâyeden alıntıdır. İkinci kitabı İşkenceci bir yıl sonra 1986 yılında yayınlanır. Bu romanda Türk Toplumunun işkenceye olan yakınlığını ve eğilimini ele alır.Kitap içeriği şiddet ve şiddetin çeşitlerinin incelemeleri ile oluşturulmuştur. Yazar bu iki eserinin ardından psikoloji alanına yönelir.Bu alanda ‘’Orda Kimse Var Mı ?’’ adlı dört ciltlik bir eser yayınlar.1992 yılında basılan kitabın içeriği ise yazarın kendine sorduğu soruları acaba başkaları da düşünüyor mu sorununun merakıdır. Dörtlü, 1970-1990 arası Türk ruhunu anlatır. Yazarın son kitabı iki ciltlik "Schrödinger’in Kedisi". Kitap "2035 Türkiye’sine dair, fütüristtik bir bilim kurgu değil, bilimi temel alan kurgu" olarak yazar tarafından değerlendirmiştir. Dinden, eğitime, ekonomiden, aile yaşamına kadar, bilimdeki yeni gelişmeler ışığı altında ülkemize neler olabileceğini anlatıyor kitap. 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Alev Alatlı, alevalatli.com.tr.

Gürsel Aytaç, Çağdaş 'Türk Romanı Üzerine İncelemeler'  Gündoğan Yayınları

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun