Albertus Magnus

  • Önem : Ünlü Orta Çağ teoloğu ve filozofu
  • Doğum : 1200
  • Ölüm : 1280

Ünlü bir Orta Çağ teoloğu ve felsefecisi olan Albertus Magnus, Roma Katolik Kilisesi’ne yaptığı katkılardan dolayı aziz ilan edildi. Bilimsel saygınlığı ise adı tarihin en büyük şarlatanlıklarından birine karıştığı için zarar gördü. Ne yazık ki ömrünün kalan bölümünü maddeleri altına dönüştürdüğüne inanılan felsefe taşının arayışı içinde geçti. Albertus Magnus Almanya’da doğdu ve İtalya’daki Padova Üniversitesi’nde eğitim gördü. 1223 yılında Dominiken tarikatine katıldı. Almanya’da pek çok okulda ders veren Magnus, daha sonra Paris Üniversitesi’ne gitti. Magnus, derslerinde Aristo gibi Yunan düşünürlerini öğrencilerine tanıttı.

Esasen Magnus, çağının en devrimci isimlerinden biriydi. Aklın v e dinin uzlaşabileceğini savunması, modern bilimin gelişmesine katkı sağladı. Çağdaşı Roger Bacon gibi bilimsel araştırmayı savundu.  Botanik, fizyoloji, astronomi, coğrafya ve kimya alanlarında çalışmalar yaptı. Albertus kilise politikasının da önemli bir unsuruydu. Bavaria’daki bir şehir olan Regensburg’ta üç yıl boyunca piskoposluk yaptı.  Başarısız olan 1270 yılındaki 8. Haçlı Seferi’nin organize edilmesine yardım etti. Avrupa’nın en büyük düşünürlerinden biri olarak kabul edildi ve 1280 yılında Köln’de öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun