Albert Speer

  • Meslek : Mimar, Nazilerin önde gelen isimlerinden
  • Doğum : 1905
  • Ölüm : 1981

Üst düzey bir Nazi görevlisi ve Adolf Hitler’in en yakın arkadaşlarından biri olan Albert Speer, mimarlık eğitimi aldı. 1930 yılında düzenlenen bir Nazi toplantısında Hitler’le tanıştı. Ertesi yıl yirmi altı yaşındayken partiye katıldı. Hitler’in de desteğiyle döneminin önde gelen mimarlarından biri oldu. En önemli eseri 1933 yılındaki Nazi geçit töreni için tasarladığı Nuremberg’deki muhteşem alan düzenlemesiydi. Speer zamanlar “iyi Alman”ın sembolü haline geldi.

İkinci Dünya Savaşı’nın başlamasının ardından Speer’in pek çok projesi yarım kaldı. 1942 yılında silahlanma bakanı oldu. Bu görev onu Alman ekonomisinin merkezine oturtmuştu. Organizasyon yeteneği sayesinde bombalamalar devam ederken bile çalışır durumda tutabilmiş ve dehasını ortaya koymuştu. Speer’ın Yahudi Soykırımı’nı gerçekten bilip bilmediği bir tartışma konusudur. 1943 yılında Avrupalı Yahudilerin topluca katledilmesinin tartışıldığı bir toplantıya katılmış olması mümkündür. Speer, Alman trenlerini sürekli çalışır durumda tutan kişi olmasına rağmen onların milyonlarca insanı ölüme taşıdığından habersiz olduğunu iddia etmekteydi. Hatta savaşın bitmesinden kısa bir süre önce Hitler’i öldürmeye çalıştığını bile söylemişti. Diğerleri gibi bu iddiası da oldukça tartışmalıdır. Savaş suçları dolayısıyla yirmi yıllı cezasını çektikten sonra Nazi yılları hakkında iki kitap yazdı. Yıkmak için silahlar geliştirdiği Londra’yı ziyaret etti, burada genç bir kadınla ilişki yaşadı ve yetmiş altı yaşında Londra’da bir otelde öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun