Albert Schweitzer

Albert Schweitzer
  • Kişiliği : Tıp doktoru, Filozof, İnsan hakları savunucusu, Müzisyen
  • Doğum : 14 Ocak 1875 - Kaisersberg, Fransa
  • Ölüm : 4 Eylül 1965 - Lambaréné

Tıp doktoru olmasıyla birlikte felsefe, müzik, teoloji gibi alanlarda da uzmanlaşan, aynı zamanda iyi bir insan ve hayvan hakları savunucusu olmakla birlikte nükleer karşıtı aktivist de olan Albert Schweitzer, Fransa’nın Kaisersberg bölgesinde dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini tamamlamasının ardından Paris ve Berlin Üniversitelerinde felsefe, teoloji eğitimi gören Schweitzer, felsefe ve teoloji alanında doktora yaptı ve teolojide habilitasyon derecesini edindi. İnançlı bir insan olan Schweitzer, Strasbourg’daki Nicolas Kilisesi’nde papaz yardımcılığı görevini yürüttü, bir yıl sonra ise aynı şehirde bulundan Teoloji Fakültesi’nin başkanı oldu. Bunun yanında asıl bilinen mesleği olan tıp doktorluğunu icra etmeyi ihmal etmedi. 1913 yılında tıbbi araştırmalarını tamamlamasının hemen ardından, hümanist hissiyatla karısıyla birlikte Afrika’ya gitti ve 1917 yılına kadar doktor olarak çalıştı. Lambaréné’de bir hastahane kuran Schweitzer bu hastanede binlerce insanı tedavi ve ameliyat etti.

Yaşamının dünyaya kattığı en kalıcı eseri ise geliştirdiği “Yaşama saygı” etiğidir. Hakkı savunan birçok kişi gibi onun da başarıları cezasız kalmadı, 1917 yılında Fransa’ya sürgüne gönderildi ve gözaltı kampına konuldu. Bu süre zarfında edebiyat ve felsefe alanında birçok çalışmaya imza attı. I. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle birlikte, Strasbourg’a taşınnan Schweitzer buradatıbbi asistan ve papaz yardımcısı olarak görev yaptı. Lambaréné’ye dönmesinin ardından tıbbi çalışmalarına burada devam etti ve üniversitelerde ders vermek için sık sık Avrupa’yı ziyaret etti. Bireysel özgürlüğünü ve insani eylemlerini kısıtlayabileceği düşüncesi nedeniyle Leibzig Üniversitesi’nin profesörlük teklifini reddederek önemli bir tavır sergiledi ve bu görevi kabul etmeyerek Afrika ziyaretlerine fazlasıyla zaman buldu. 1939 Lambaréné’ye geldi ve 1948’e kadar, 9 yıl ertelemeyle orada kaldı. Savaştan dolayı Avrupa’ya geri dönebilme şansı yoktu. 1948 ölene kadar Lambaréné ve Avrupa arasında mekik dokudu. İnsan hakları savunuculuğu ve insani yardıma verdiği önemden dolayı Nobel Barış Ödülü’nü kazanan Schweitzer, kazandığı para ödülünü bir cüzam projesinde kullandı. Anti-nükleer bir aktivist olan Schweitzer, Albert Einstein ve Bertrand Russell ile birlikte faaliyetlerde bulundu. Hayatını insani yardıma ve bilime adayan Alber Schweitzer Lambaréné’de vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Martin Tamcke, KSÜ. İlahiyat Fakültesi Dergisi, s.137-145, 2008

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun