Albert Einstein

Albert Einstein
  • Meslek : Bilim insanı, Fizikçi
  • Doğum : 14 Mart 1879 - Ulm, Almanya
  • Ölüm : 8 Nisan 1955 - Princeton, ABD

Dünyanın bilinen en zeki insanları arasında yer alan ünlü fizikçi Albert Einstein Almanya’nun Ulm şehrinde dünyaya geldi. Henüz altı haftalıkken ailesiyle göç etmek zorunda kalan Einstein ailesiyle birlikte Münih’e yerleşti ve eğitim hayatına burada başladı. Sıklıkla göç eden ailesi bu sefer de İtalya’ya göç etti, ancak Einstein bu sefer Münih’te kalma kararı aldı. Elektrik mühendisliği okumak için sınava girdi, matematik ve fizik gibi temel alanlarda çok başarılı olsa da sınavın genelinde başarılı olamadığından üniversiteye giremedi. 1896 yılında Alman vatandaşlığından çıkan ünlü fizikçi, aynı yıl tekrar başvurduğu Zürih Politeknik'e fizik ve matematik öğretmenliği okumak için kabul edildi. Mezuniyetinin ardından bir süre liselerde fizik öğretmenliği ve memurluk yaptı.

"Moleküllerin Boyutlarının Belirlenmesi" isimli tezi 1905 yılında doktora derecesi kazanan ünlü bilim insanı, 1908 yılında Zürih Üniversitesi'nde ders vermeye başladı. Doktor derecesini elde ettikten 3 yıl sonra Prag Üniversitesi'nde Teorik fizik profesörü oldu. "Fotoelektrik etki" makalesi ile Nobel ödülünü kazanan Einstein 1933 yılında ABD'ye göç etti ve Princeton'da fizik profesörü olarak çalışmaya başladı. Genel Görelilik Kuramı, Kuantum Teorisi, İkizler Paradoksu, Foton Teorisi gibi alanlarda önemli çalışmalarda bulunan fizikçi, Nobel Barış Ödülü’nü kazandı, fizik ve matematik alanlarında devrim yaptı ve bilimsel dehanın sembolü haline geldi. İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra nükleer silahlara karşı çıktı. Amerika’daki ırksal ayrımcılığa karşı mücadele eden Einstein Princeton'da vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Enis Doka, Doğu’dan ve Batı’ya Düşüncenin Serüveni, İnsan Yayınları, 2017

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun