Alaric

  • Önem : Roma İmparatorluğu'nu yıkılma sürecine sokan Vizigot lideri
  • Doğum : 370
  • Ölüm : 410

Vizigot şefi Alaric 410 yılında Roma’yı yağmaladı. Batı tarihinde çığır açan bu olay Roma İmparatorluğu’nun çöküşünün habercisiydi. Yağma antik çağdaki diğer örneklere kıyasla oldukça ılımlı bir biçimde gerçeklemişti. Got istilası sadece altı gün sürmüş, en büyük binaların çoğuna dokunulmamıştı. Yine de yağma hareketi Roma İmparatorluğu’nun ne kadar güçsüz düştüğünün kanıtıydı.

Bir dönem Roma için paralı askerlik yapan Alaric 395 yılında Vizigotların şefi seçildi. Alaric iktidarı ele geçirir geçirmez Piraues, Corinth, Argos ve Sparta’nın da içinde bulunduğu Yunanistan’daki Roma şehirlerine saldırılar düzenledi. Bu yağmalar sırasında Sparta yerle bir edildi. 397 yılında Doğu Roma İmparatorluğu barış yapmak için ona rüşvet vermeyi teklif etti. Bunun üzerine Alaric batıyı hedef almaya başladı. 401 yılında İtalya’yı işgal eden Alaric, Romalılar tarafından yenilgiye uğratıldı. Sonraki girişimi de başarısızlıkla sonuçlandı. Sonunda 408 yılında Roma’ya ulaşabildi. Şehri üç kez kuşattıktan sonra 24 Ağustos 410’da şehre girebildi. 800 yıldan sonra ilk defa şehre yabancı bir ordu ayak basabiliyordu. Got zaferinin haberi hızla antik dünyaya yayıldı. Bu zaferin ardından sadece 50 küsür yıl sonra Batı Roma tamamen yıkıldı. Roma’yı yağmaladıktan sonra Alaric, askerleriyle kuzeye ilerledi. Kısa bir süre sonra İtalya’da öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun