Alan Turing

Alan Turing
  • Meslek : Matematikçi
  • Doğum : 1912
  • Ölüm : 1954

İngiliz matematikçi olan ve ilk bilgisayarların yapımında önemli rol oynayan Alan Turing Londra’da dünyaya geldi. Dönemin önde gelen yatılı okullarından birine giden Turing, bu dönemde homoseksüel olduğunun farkına vardı. Cambridge Üniversitesi’ndeki King’s kolejinde matematik eğitimi almaya başlayan Turing 1934 yılında mezun oldu. II. Dünya Savaşı’ndaki müttefik zaferlerinin kahramanlarından biri oldu. Ancak daha sonra homoseksüel olduğu için yargılandı ve aşağılanmasına neden oldu. Bu durum onu intihara kadar sürükledi.

İlk dönem makalesi “Hesaplanabilir Sayılar Üzerine”  1936 yılında yayınlandı. Bu sırada yirmi dört yaşındaydı. Makalede farklı işlevler görebilecek “evrensel makine” kavramını ortaya attı. II. Dünya Savaşı sırasında Nazi “Enigma” kodunun çözümünü sağlayarak Nazilerin askeri haberleşmelerinin deşifre olmasını sağladı. Savaştan sonra Turing bilgisayar çalışmalarına devam etti. Dünyanın ilk çalışan bilgisayarlarından biri olan Manchester Mark I’in inşasına yardımcı oldu. Ortada henüz onu çalıştırabilecek bir bilgisayar bile yokken dünyanın ilk satranç bilgisayar programını geliştirdi. 1952 yılında homoseksüel olması nedeniyle tutuklandı. Hapse mahkum olmaktan son anda kurtuldu. Ancak eşcinselliği tedavi etmek amacıyla tıbbi müdahalelere maruz kaldı. Bunların arasında östrojen enjeksiyonu da vardı. Siyanür enjekte edilen bir elma yiyerek kırk bir yaşında öldü. Bu olay kayıtlara intihar olarak geçse de aralarında annesinin de bulunduğu bazı kişiler bunun bir kaza hatta cinayet olabileceğinden şüphe ettiler.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun