Al Capone

Al Capone
  • Meslek : Gangster
  • Doğum : 1899
  • Ölüm : 1947

1920’lerin başında Amerika’nın orta batısında kaçakçılardan, yozlaşmış polislerden, kaçak içki satıcılarından ve alemcilerden oluşan büyük bir suç ağını kontrol eden Al Capone, İtalyan bir göçmenin oğlu olarak Brooklyn’de doğdu. Genç bir delikanlıyken sokak çetesine katılan Capone, yüzündeki yara izini bir barda fedai olarak çalışırken aldı. 1918 yılında evlendikten sonra Chicago’nun güney yakasına taşındı ve burada kendi suç imparatorluğunu kurdu. Birkaç yıl içerisinde Alcapone, Chicago yeraltı dünyasının önde gelen isimlerinden biri oldu. Lüks otellerde yaşarken bir yandan kumarhaneler, genelevleri ve eğlence yerleri işletiyordu. Tek ciddi rakibi şehrin kuzey yakasındaki gangster George Bugs Moran’dı. Moran, 1920’lerde Al Capone’yi hedef alan bir dizi suikast düzenledi.

Capone, bu rekabeti ilelebet ortadan kaldırmak için Aziz Valentine Günü Katliamı’nı gerçekleştirdi. Polis kıyafeti giymiş bir grup silahlı adam Moran’ın çetesine ait bir garaja baskın düzenlediler. İçerideki yedi adamlı tutuklar gibi yapıp onları bir duvarın önüne dizdiler. Al Capone emri verince adamları makinalı tüfeklerle taradılar. Ancak başarısız oldu. Sadece Moran o sırada garajda olmadığı için değil aynı zamanda Chicago’daki çetelerin gücüne karşı bir kamuoyu tepkisi yarattığı için. Federal ajan Eliot Ness Capone’yi yakalamakla görevlendirildi. Sonunda Al Capone vergi kaçırmakla suçlandı ve mahkum edildi. Al Capone 1930’ları cezaevinde geçirdi. Sağlığı kötüleştiği için 1939’da serbest bırakıldı. Akıl gücü yerinde olmadığından eski konumunu devam ettirecek durumda değildi. 1947’de felç geçirdi ve öldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar
David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013
 
DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun