Akkaya Nail Çakırhan Ula Evi

  • Yer : Muğla, Gökova
  • Yapılış Tarihi : 1970-1972
  • Mimarı : Nail Çakırhan

Muğla ev mimarisinin önemli örneklerinden olan Akkaya Nail Çakırhan Evi adını mimarı Nail Çakırhan’dan almaktadır. Herhangi bir mimari eğitimi olmadan 1970-1972 yılları arasında, Gökova’nın merkezinde inşa ettirdiği geleneksel Ula konut mimarlığının özelliklerini taşıyan küçük bir yapı olan bu evler, yerel mimari özellikleri evrensel düzleme kavuşturdu. Bununla da kalmayarak bağlamını dönüştürdü ve geleneksel ahşap mimarlığının yerini zevksiz beton bloklara bıraktığı dönemde Ula’da model alındı. Bugün Gökova kıyısındaki birçok evde bu mimari tarzın egemen olduğu görülür.

Geleneksel Muğla evlerinin iki odalı ve sofalı tipini yineleyen Nail Çakırhan Evi, Gökova merkezin ucunda, ağaçlık bir alanda, yüksek bir tepede yer almaktadır. 108 metrekarelik ana yapı ve bekçi evi olarak tasarlanan bir müştemilattan oluşuyor. Taş temeller üzerindeki ahşap iskeletli ve tuğla dolgulu yapı, eşsiz bir ahşap ustalığı sergiliyor. Mimar, iki yaşlı ahşap ustasıyla çalışarak başladığı evin ardından bu yeni kişilerle yeni bir ustalar kuşağının yetişmesine de katkıda bulunmuştur. Ev, güney cephesini boydan boya saran uzunlamasına “hayat” bölümüyle birbirinin aynı olarak tasarlanmıştır. Bezemeli sütunlar kemerlerle desteklenen hayattan zengin bezemeli ahşap tavanıyla dikkat çeken ve bol ışık alan poligonal planlı geniş salona ulaşıyor. İki yandaki odaların her birinde birer ocak ve yıkanma bölümleri bulunmaktadır. Odaların yan duvarları yüklük olarak iş gören bezemeli ahşap dolaplarla kaplıdır. Yapının iç mekân düzenlemesi de Nail Çakırhan tarafından tamamlandı. Evin bahçesindeki ağaçlar ve bitki örtüsü korunmuş durumdadır. İçinde doğduğu tek odalık 200 yıllık tarihi evin sahicilik ve doğallığını bu evde yakalayan Çakırhan’ın Ula’daki başka evlerde de imzası bulunmaktadır.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun