Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özeği

Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özeği
  • Mimarı : Cengiz Bektaş
  • Yapılış Tarihi : 1999
  • Yer : Akdeniz Üniversitesi, Antalya

Türkiye mimarlığının çağdaş bir başyapıtı olarak görülen Akdeniz Üniversitesi Olbia Sosyal Özeği, mimar Cengiz Bektaş tarafından tasarlandı. 12 bin metrekarelik alana yayılan ve 3641 metrekarelik kapalı alandan oluşan Olbia Sosyal Özeği, bir sokak üzerinde alanlar oluşan, “stoa”nın çağdaş yorumu gibi gölgelikli, yalızca yaya gidiş-gelişe olanak verecek genişlikte oturma yerleri, su, çiçek ağaç öğelerle donatılmış bir yoldur. Bu yolun iki yanında, kimi doğrudan yolun üzerine, kimi açılan baş oyumlar olarak bütün işlevler yer alır. Bunlar, agora, dama, satranç, gibi oyunlar için köşeler, kitapçı, kırtasiye, gazete satılan yerler, giysi dükkânları, PTT, berber, öğrenci dernekleri, galeri, sanat halk okulu, seminer mekânlar, sinema-tiyatro ve hazırlık sahneleri mevcuttur.

Bu yapının duvarları bölgenin kendi taşı olan traverten ile yapıldı. Ortasında su akan yol, yer yer genişleyerek birbirinin içine akan ikisi küçük ikisi büyük dört alanla birlikte yürürken sürekli değişen perspektifler vermektedir. Büyük alanlardan biri 15 metre çapında bir döner su işe simgeleniyor. Bunun Anadolu’da Hititler’den beri bilinen bir simge olduğunu belirtmek gerekir. İkinci olarak da bir ayna-havuz yer almakta. Bu iki alan arsında ikisini de domine eden bir saat kulesi mevcut. Bu yapı insan ölçeğinde ise daha çok öğrenciler ve öğretim görevlileri tarafından kullanılmakta. Ayrıca, Akdeniz Üniversitesi'nde Cengiz Bektaş Mimarlık İşliği'nin tasarladığı, inşaatı 1999'da biten sosyal tesis ve çevre düzenleme projesi 2001 yılında Ağa Han Mimarlık Ödülü'ne layık görüldü.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Meltem Cansever, Türkiye’nin Kültür Mirası 100 Şaheser, NTV Yayınları, 2011

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun