Aiskhylos

  • Önem : Tragedyanın kurucusu olarak kabul edilen Antik Yunan tiyatro yazarı
  • Doğum : MÖ 525
  • Ölüm : MÖ 455

Tragedyanın(trajedi) kurucusu olarak kabul edilen Aiskhylos, oyunları günümüze kadar ulaşan sayılı antik çağ oyun yazarlarındandır. Demokratik Atina’nın kuruluş döneminde yazdığı oyunları hem Batı dramasının başlangıç noktası hem de antik Yunan kültürüne açılan bir pencere olarak görülebilir. Antik kenti çevreleyen Attica adlı bölgede dünyaya gelen Aiskhylos, Atina ordusunda görev yaptı. MÖ 490 yılındaki Marathon Savaşı’nda ve MÖ 480 yılındaki Salamis Savaşı’nda yer aldı. Pers İmparatorluğu’na karşı kazanılan bu zaferler Atina’nın bağımsızlığını korumasını sağladı. Bu mücadeleler Aiskhylos’un en eski oyunu olan The Persians’ın tarihsel arka planını oluşturdu.

Aiskhylos’un oyunlarının büyük bir bölümü Atina’daki 17 bin kişi kapasiteli Dionysos tiyatrosunda sahnelendi. Hayatı boyunda sayısının 90’ın üzerinde olduğu düşünülen tiyatro oyunları yazan Aiskhylos’un yalnızca 7’si günümüze kadar ulaşabildi. The Persians adlı oyununda ilginç olan özellik ise Aiskhylos’un bu oyunda savaşı muzaffer Yunanlıların değil Perslerin gözünden anlatmasıdır. Perslerin yenilgisi Kral Xerxes’in(MÖ 519-465) kibri yüzünden yaşanan bir trajedi olarak ele alınmaktadır. Bir oyun üçlemesi olan Oresteia( MÖ 458) ise Argos’un efsanevi kralı Agamemnon’u konu alır. Tıpkı Persler gibi bu üçlemede de kahramanlar sonlarını getiren ölümcül hatalara imza atarlar. Orestria, Batı edebiyatının ünlü karakterlerine hayat vermiştir. Açtığı yolda ortaya koyduğu değerli tiyatro eserleriyle kendinden sonra gelen Sophocles ve Euripides gibi önemli oyun yazarlarını etkileten Aiskhylos, bir ziyaret için bulunduğu Sicilya Adası’nda öldü. Efsaneye göre bir kuşun taşıdığı kaplumbağayı başına düşürerek ölümüne neden olduğu söylenir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

David S. Kidder, Noah D. Oppenheim, Entelektüelin Kutsal Kitabı, Maya Kitap, 2013

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun