Ahmet Turan Oflazoğlu

Ahmet Turan Oflazoğlu
  • Doğum : 17 Şubat 1932/Adana
  • Meslek : Oyun yazarı, şair, eleştirmen

Ahmet Turan Oflazoğlu, Türk tiyatrocu, oyun yazarı ve eleştirmen. Lise yıllarında öğretmeni olan Nurettin Topçu'dan etkilenmiştir. Nurettin Topçu'nun etkisiyle Felsefe'ye olan ilgisi artmıştır ve bu kendi eserlerine yansımıştır. Türkiye'de de iyi bir eğitim alıp ABD'ye gitmiştir. TRT Radyosu'nda çalışmış ve radyo tiyatrosu kültürüne katkıda bulunmuştur. Bir dönem Türk Dili Kurumu'nda da görev almıştır. Eserlerinde tarihten izle görülür. Mütedeyyin bir ailede yetişmesinden ötürü ayet ve hadislerle büyümüş, bu da eserlerine etki etmiştir. Kafka, Schaekespeare, Nietzsche ve Rilke gibi birçok ünlü batılı yazardan çeviriler yapmıştır. Tiyatro dışında farklı türde eserler vermiştir.

AİLE, EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAYATI

Ahmet Turan Oflazoğlu,17 Şubat 1932’de Adana’nın bir köyünde dünyaya geldi. Babası Ahmet Oflazoğlu Bünyanlı bir imamdır. İlkokula Bünyan’da gitmesine rağmen burada ortaokul olmadığı için eğitimine ara vermek zorunda kalmıştır. Ahmet Turan Oflazoğlu Bünyan'da kaldığı yılları iki tiyatrosunda anlatmıştır.1945 yılında İkinci Dünya Savaşı'nın sona ermesinden sonra ailesi ile birlikte İstanbul’a gelen yazar 1948 yılında Gedikpaşa Ortaokulu'na başlamıştır. 1951 yılında bir çok ünlü ismin de mezun olduğu Vefa Lisesi'ne geçmiş ve burada Felsefe öğretmeni olan Nurettin Topçu’nun tesiriyle felsefe ile ilgilenmeye başlamıştır. Bu etki bir çok eserinde açıkça görülmektedir.

1954 yılında Vefa Lisesi'ni bitirdikten sonra İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi'ne başlamıştır. Hukuk Fakültesi'ndeki eğitim hayatı bir yıl süren Oflazoğlu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’ne geçiş yapmış ve burada İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünde ve Felsefe bölümünde eğitim görmüştür. Fakültenin İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden de sertifika alarak 1960 yılında Felsefe bölümünden mezun olmuştur. Yükseköğrenimini tamamladıktan sonra askerlik görevini dönemin Genelkurmay Başkanı Cevdet Sunay’ın özel tercümanı olarak yerine getirmiştir. .Ahmet Turan Oflazoğlu askerlik görevini bitirdikten sonra tiyatro eğitimi almak için Seattle’a (ABD ) gitmiştir. Burada 1964 ve 1965 yılları arasında tiyatro üzerine çalışmalar ve araştırmalar yapmıştır. 1967 yılında İstanbul'a dönmüştür. Amerikada tiyatro tekniğini iyi bir şekilde öğrenen Turan Oflazoğlu eserlerine bunu yansıtmayı bilmiştir. ABD’den döndükten sonra Refik Ahmet Sevengil tarafından TRT’ye davet edilmiş ve bu davet onun için 29 yıl sürecek uzun bir memuriyet hayatının başlangıcı olmuştur.TRT İstanbul Radyosu'nun Tiyatro bölümünde dramaturg ve yapımcılık yapan Oflazoğlu, 26 yıl boyunca bu kurumda görevini sürdürmüştür. Radyo tiyatrosu kültürünün yerleşmesine büyük katkılar sağlamış ve konularını tarihten seçtiği tiyatro eserleri ile tanınmıştır.Türk Dil Kurumu’nda da görev alan Ahmet Turan Oflazoğlu oyunları ile birçok ödül kazanmıştır.

EDEBİ HAYATI

Eserlerinde sade ve açık bir dil kullanan yazar bireylerdeki tarih bilincinin ortaya çıkarılmasına arzu ettiği için eserlerini tarihe dayandırmıştır. Türk-İslam sanatı düşüncesi ve Antik Yunan'dan itibaren Avrupa sanatı düşüncesi olmak üzere eserlerini iki ana kolda oluşturmuştur. Babası hafız olan ve çocukken babasının Kur'an okuyuşundan etkilenen Ahmet Turan Oflazoğlu bazı eserlerinde ayet ve hadislerden örnekler vermiştir. Murat Kacıroğlu, Ahmet Turan Oflazoğlu'nun eserlerinden birkaçını incelediği yazısında şu ifadelere yer vermiştir: "Zaafları, korkuları, hırslarıyla birer insan olan kahramanların eylemlerine yön veren psikolojik yapılarını, tiyatro gibi zor bir türün imkânları içerisinde veren Oflazoğlu’nun bu oyunlarını, Türk tiyatrosunun en güzel örnekleri içerisinde değerlendirebiliriz.” Ahmet Turan Oflazoğlu tiyatro eserleri dışında şiir, deneme, çeviri, senaryo türlerinde eserler vermiş; Kafka, Lorca, Schaekespeare, Nietzsche ve Rilke’den çeviriler yapmış çok yönlü bir sanatçıdır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Dr Aslan Tekin Edebiyatımızda İsimler, Elips Yayınları, Ank. 2005, shf 4004-405

Anonim http://www.kenthaber.com/akdeniz/adana/Kimdir/iz-birakan/turan-oflazoglu

Yakup ÖZTÜRK, Türk Tiyatro Edebiyatı’nın ustası Turan Oflazoğlu, Mostar Dergisi, Sayı 81, Kasım, 2013

Murat Kacıroğlu  “TURAN OFLAZOĞLU’NUN “İKTİDAR ÜÇLEMESİ” ÜZERİNE BİR İNCELEME” A. Ü. Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü Dergisi Sayı 31 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun