Ahmet Taner Kışlalı

Ahmet Taner Kışlalı
  • Doğum : 10 Temmuz 1939/Zile
  • Ölümü : 21 Ekim 1999/Ankara
  • Meslek : Siyaset bilimci, siyasetçi, yazar, akademisyen

Ahmet Taner Kışlalı, Türk siyaset bilimci, siyasetçi, yazar ve akademisyendir.

Aile, İş ve Eğitim Hayatı

1939 yılında Tokat’ın Zile ilçesinde doğmuştur ancak Ziraat Bankasında veznedar olan babası Hüsnü Beyin tayini sebebi ile kilise taşınmışlardır.Eğitiminin ilk aşamalarını burada almış ve daha sonra İstanbul Kabataş Erkek Lisesinden mezun olmuştur.Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesinde okumuş ve yükseköğrenimini burada tamamlamıştır.Okuduğu yıllarda aynı zamanda spor muhabirliği yapmış ve bir süre sonra çalıştığı gazete olan Yeni Gün’e Yazı İşleri Müdürü olarak atanmıştır.Paris’te hukuk ve siyaset bilimi dalında yüksek tezini tamamlamıştır.Tez konusu olarak çalışmalarını Modern Türkiye’de Siyasi Güçler başlığı altında yürütmüştür.Fransa’da tanıştığı Nilgün Hanım ile 1968 yılında evlenmiş ve bu evlilikten iki kızı dünyaya gelmiştir.Türkiye’ye döndükten sonra Hacettepe Üniversitesinde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başlamıştır. Ancak bir süre sonra askerlik görevi için ayrılmıştır.Askerlik görevinin bitiminden sonra üniversiteye tekrar kabul edilmemiş ve eğitim gördüğü okula geçiş yapmıştır.70’li yıllarda yazdığı Yankı Dergisindeki yazıları ile Bülent Ecevit’in dikkatini çekmiş ve 1977 yılında İzmir’den Milletvekili seçilmiştir.Hemen bir yıl sonrasında ise Kültür Bakanı olarak kabineye katılmış ve çalışmalarını yürütmüştür.

Bakanlık çalışmaları arasında yayınlattığı ulusal kültür dergileri yer alır.Bu Türk kültürü açısından yurt dışına açılmada fayda sağlamıştır.80 darbesi sonrası İletişim Fakültesinde Siyaset Bilimi dersleri vermiş ve bu dönemden sonra sırasıyla doçentlik ve 1988 yılında ise profesörlük unvanını almıştır.1991 yılında Cumhuriyet Gazetesinde köşe yazıları yayımlamaya başlamıştır.İlk eşini 1995 yılında yaptıkları bir kaza sonucu kaybetmiş ve iki yıl sonra yeni bir evlilik yaparak Nilüfer Hanım ile evlenmiştir.Bu evlilikten üçüncü kızı dünyaya gelmiş ve 21 Ekim 1999 günü aracına yerleştirilen bomba ile saldırıya uğramış ve kaldırıldığı hastanede vefat etmiştir.Operatör Dr. Hasan Karakış tarafından yapılan muayene sonrası öldüğü tespit edildi.Ölüm raporu yine Hasan Karakış tarafından hazırlandı ve Dr. Ersin Kaya tarafından basın açıklamasıyla bildirildi.Mezarı Ankara'da Karşıyaka Mezarlığı'ndadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://www.sozkimin.com/a/689-ahmet-taner-kislali-kimdir-sozleri-ve-hayati.html

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun