Ahmet Talat Onay

Ahmet Talat Onay
  • Kişiliği : Eğitimci, şair, edebiyat araştırmacısı
  • Doğum : 1885 - Çankırı
  • Ölüm : 22 Eylül 1956 - Ankara
  • Ebeveynler : Hafız Numan Efendi, Afife Hanım
  • Başlıca Eserleri : Sarı Çiğdemler, Bolu Livası Salnâmesi, Aşık Dertli, Hayatı, Divanı, Halk Şiirlerinin Şekil ve Nev'i, Çankın Şairleri

Şair, yazar ve edebiyat araştırmacısı olan Ahmet Talat Onay Çankırı’nın Perdedar mahallesinde dünyaya geldi. Hacı Saraç ailesine mensup Hafız Numan Efendi’den olma, Afife Hanım’dan doğma Ahmet Talat, lise eğitiminin bir kısmını Çankırı’da alırken bir bölümünü ise Kastamonu’da tamamladı. Bölük bir lise eğitimi alan Ahmet Talat, lise eğitiminin son dört ayını ise Ankara’da tamamlayarak buradan mezun oldu. Liseyi bitirdiği yılı takiben kaydolduğu İstanbul Darülfünunu bitirerek Kastamonu’da edebiyat öğretmenliğine başladı. İzmir’e tayin edilen Ahmet Talat burada İzmir Milli Kütüphanesi’nin ilim heyetine seçildi.

Duygu ve Anadolu gibi gazetelerde görev alıp yazılar yazan Ahmet Talat eğitimcilik yönünü daha da geliştirdi ve Zonguldak Milli Eğitim müdürlüğü görevini icra etti. Takip eden yıllarda Çankırı milletvekili seçilerek mecliste görevde bulundu. Milli Mücadele’de gösterdiği hizmetlerden dolayı beyaz şeritli İstiklal madalyası ile ödüllendirilen Onay, ilk şiir zevkini ve kültürünü Kastamonu İdadisi’ndeki hocalarından aldı ve bugüne adını taşıdı. Hayatını eğitime, eğitimciliğe ve yazılarına adayan Ahmet Talat 1956 yılında vefat etti, cenazesi Cebeci Mezarlığı’na defnedildi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Cemal Kurnaz, Ahmet Talat Onay, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2007, cilt.33, sf.352-353

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun