Ahmet Şevki Akçay

  • Meslek : Veteriner
  • Önem : Türkiye’de hayvan patolojisinin kurucularından
  • Doğum : 1888 – İzmir
  • Ölüm : 1959 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Hastalıklı Örü Bilgisinde Köksel Teknikler, Evcil Hayvanlarda Otopsi Teknikleri

Türkiye’de hayvan patolojisinin kurucularından olan Türk veteriner Ahmet Şevki Akçay İzmir’de dünyaya geldi. İlk ve ortaöğrenimini tamamlamasının ardından Kuleli Tıbbiye İdadisi daha sonra da Askeri Baytar Mektebi’ni bitirdi. Mezun olduğu yıl patlak veren Balkan Savaşı’nda atlardaki ruam hastalığını incelemek üzere Çatalca’ya gönderilen Akçay, I. Dünya Savaşı başladığında Askeri Baytar Mektebi’nde histoloji(dokubilim) dersleri verdi. Orduya katılmak için bu görevine bir süre ara veren Akçay, savaştan sonra histolojinin yanı sıra patoloji dersleri de vermeye başladı. 1922 yılında askeri ve sivil baytar okullarının birleştirilmesi üzerine oluşan Yüksek Baytar Mektebi’nin öğretim kadrosunda yer alarak, 1925’te profesör oldu. 1927-1930 yılları arasında Almanya’daki Berlin Veteriner Fakültesi’ne bağlı Patoloji ve Gıda Kontrolü Enstitüsü’nde incelemeler gerçekleştiren Akçay, memlekete döndüğünde Ankara’da kurulan Yüksel Ziraat Enstitüsü’nde patoloji ve patolojik anatomi dersleri vermeye başladı. 1937 yılında ise Patolojik Anatomi Enstitüsü’nün müdürü olan Akçay, 1944 yılında ordinaryüs profesör oldu. İstanbul’da öldü.

Türkiye’de veterinerlik hizmetlerinin yaygınlaşması ve hayvan patolojisinin kurulması için çalışan Akçay, Cumhuriyet döneminden sonra önem verilen bu alanın öncüleri arasında yer almaktadır. Bu amaçla Adana’da bir hayvan hastanesinin kurulmasını sağladı, Ankara Veteriner Fakültesi’nde bir Patoloji Müzesi ve histopatoloji preparat arşivi oluşturdu. Derslerinde ve yapıtlarında yeni Türkçe kullanmaya özen gösterdi. Vefatının sonra ailesi tarafından adına bir ödül düzenlendi. Türkiye’nin ilk veterinerlik ödülü olan “Akçay Ödülü” her yıl Veterinerlik Fakültesi’ni birincilikle bitirenlere verilmektedir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

M. Şükrü Oytun, Ordinaryus Profesör Şevki Akçay’ın Hayatı, Eserleri ve Verimli Çalışmalarına Dair, Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Dergisi, Cilt.4, Sayı.3, 1957

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun