Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu

Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu
  • Meslek : Devlet Demiryolları başmüfettişi, özel müze ve kütüphane sahibi
  • Doğum : 1901- Konya
  • Ölüm : 22 Eylül 1974 - Konya

İlköğreniminden sonra Konya’nın tanınmış hocalarından özel dersler alan İzzet Koyunoğlu İstanbul’da Halkalı Ziraat Mektebi’nde okudu. Kurtuluş Savaşı’na yedek subay olarak katılıp İstiklâl madalyası kazandı. Devlet Demiryolları Teşkilâtı’nın çeşitli kademelerinde idarî görevlerde bulunduktan sonra Almanya’da üç yıl mesleğiyle ilgili araştırma ve incelemeler yaptı. Döndüğünde Devlet Demiryolları’nda başmüfettiş oldu. Türk Ocakları’nın millî kültür ve medeniyet tarihine ait konularda başlattığı araştırma, derleme ve inceleme faaliyetlerinin etkisiyle kitap, etnografik ve arkeolojik eserler ve eşyalar toplamaya koyulan İzzet Koyunoğlu evlerindeki babadan kalma tarihî eşyayı bunlarla bir araya getirdi. Eski eserlere karşı merakı bulunan Koyunoğlu bu ilgisi dolayısıyla görevi icabı gezdiği yerlerde eline geçen yazma eser ve müzelik eşyaları evinde koruma altına aldı. İlk başlarda Türk halk edebiyatına dair eserlere ve cönklere daha fazla ağırlık verdiği anlaşılan Koyunoğlu daha sonra her konuda eser ve eşya topladı. Emekliye ayrılınca topladığı eserlerden evinde oluşan müze ve kütüphaneyi düzenleyip araştırmacıların ve ziyaretçilerin istifadesine sundu.

Yerli ve yabancı ilim adamlarınca ilgi gören bu ev Koyunoğlu Müze ve Kütüphanesi adıyla tanındı. Yabancıların çok yüksek fiyat tekliflerine rağmen Koyunoğlu müze ve kütüphanesini Konya Belediyesi’ne bağışladı. Konya Belediyesi, Koyunoğlu’nun iki katlı evini aslına uygun biçimde onardı.  “Konya evi” şekliyle koruma altına alınan evin çevresi istimlâk edilerek burada iki katlı modern bir müze ve kütüphane binası yapımına başlandı ve 2 Şubat 1984 tarihinde hizmete açıldı. Bünyesinde sanat galerisi ve 150 kişilik konferans salonu yer alan yapının üst katında Konya ve yöresine ait halı, kilim, cicim, seccade, el oyaları, giyim kuşam eşyaları, çeşitli el işleri sergilenmiştir. Rahleler, mûsiki aletleri, altın, gümüş, bronz, demir, cam ve ağaçtan yapılmış eşyalar, kahve ve hamam takımları, silâhlar, tablolar, yazma eserler, yazı takımı, murakka‘ ve levhaları, cilt, kâğıt ve minyatür örnekleri, tesbihler, tarikat eşyaları gibi eşyalar yerleştirildi.  Bu katın batı blokunda yer alan kütüphanede tasnif edilmiş 14.747 adet yazma ve basma eser bulunur.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Özönder, Hasan, Ahmet Rasih İzzet Koyunoğlu, Diyanet İslam Ansiklopedisi,  2001, c.26, sf.230-231

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun