Ahmet Oktay

Ahmet Oktay
  • Doğum : 21 Ocak 1933/Ankara
  • Meslek : Şair, yazar, gazeteci

Ahmet Oktay, Türk şair, yazar ve aynı zamanda gazetecidir. Yayın hayatına başladığı yıldan itibaren birçok ödüle layık görülmüştür ve Mavi Hareketi içerisinde yer almıştır.

AİLE, EĞİTİM VE ÇALIŞMA HAYATI

Ankara doğumlu yazarımız edebiyata olan ilgisini ortaokul yıllarında ortaya çıkarır ve yazmaya bu yıllarda başlar.İlk şiirleri ise ortaokul eğitimini tamamladıktan sonra yirmili yaşlarına yakın Gerçek Dergisinde yayınlanır ve lise öğrenimini yarıda bırakıp çalışma hayatına atılır.Mavi Hareketi ve yayın organı olan grubun kendi dergisinde şiirler yayımlamaya başlaması 1950’li yıllara tekabül eder ve şiirleri ile Hareket içerisinde önemli bir rol oynar.Profesyonel olarak gazetecilik hayatına ise 1961 yılında Parlamento Muhabiri olarak başlar ve ilerleyen yıllarda bu alandaki çalışmalarına da devam eder.TRT Haber Merkezi Muhabirliği ve Haber Müdürü olarak devlet kadrosunda çalışmış, 1982 yılında TRT Kurumundan emekli olmuştur.Emekliliği ardından özel bir gazetede devam etmişse de 1993 yılının ortalarından itibaren gazetecilik mesleğini kesin olarak bırakıp kendini sadece yazmaya adamıştır. 

EDEBİ HAYATI

Şiirlerinde farklı sanatçıların etkileri görülür.İlk şiirlerini Mavi Hareketi içerisinde sunmuşsa da daha sonra İkinci Yeniye yönelmiştir.Destansı söyleyiş tarzını kullandığı şiirlerinde zengin bir dil kullanımı kendini hemen belli eder.Şiir kitaplarından özellikle "Yol Üstündeki Semender" ile Behçet Necatigil Şiir Ödülü almasının da ötesinde içerdiği şiir isimleriyle de önem kazanmıştır.Her bir şiirinde intihar etmiş bir şairi şiire dönüştürmüş ve o şairin biçemiyle kendi biçeminin karışımı enfes bir biçem ortaya koymuştur.Türkiye'de birçok şiir sever bu şiir kitabı nedeniyle gizli kalmış Türk ve yabancı şairleri farklı yanlarıyla öğrenebilmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

www.milliyet.com.tr/ahmet-oktay/

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun