Ahmet Kabaklı

Ahmet Kabaklı
  • Doğum : 1924 Harput/Elazığ
  • Ölüm : 8 Şubat 2001 İstanbul
  • Meslek : Edebiyatçı, yazar

Ahmet Kabaklı, 30 Mayıs 1924’te Elazığ’da doğdu. Cahit Okurer, Cemil Meriç gibi isimleri etkileyen seçkin öğretmenlerin görev yaptığı Elazığ Lisesi’nde okudu. Parasız yatılı imtihanlarını kazanarak girdiği İstanbul Yüksek Öğretmen Okulu’nu ve İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü’nü bitirdi. Diyarbakır Lisesi’nde edebiyat öğretmenliği yaptığı süre boyunca Süleyman Nazif ve Ziya Gökalp gibi ünlü Diyarbakırlılar için gerçekleştirdiği Divan Edebiyatı Gecesi’yle yönetimini üstlendiği Karacadağ adlı Halkevi dergisine yeni bir kimlik kazandırdı. Çeşitli dergilerde eleştiri, deneme ve şiirler yayımlayarak önemli edebiyat eleştirmenlerinden Nurullah Ataç’ın dikkatini çekerek Ataç’ın kendi kitabında adından övgüyle bahsettirdi.

Bir kültür milliyetçisi olarak tarihte ve kültürde devamlılık fikrini savundu. Ona göre rejimler değişse de devlet tektir. Bütün eserlerinde kararlı bir biçimde Türklüğün eski gücüne kavuşup kendine yeniden güvenmeye başlaması için Türk-İslâm terkibinin ihya edilmesi gerektiğini vurguladı. İlk eseri, milliyetçi-muhafazakâr bir bakış açısıyla yazdığı Türk Edebiyatı adlı eseridir. Çapa Eğitim Enstitüsü’ndeki ders notlarından oluştuğu düşünülen bu eserin, Türk edebiyatının geçmişini kapsadığı için bir çeşit edebiyat tarihi olduğu düşünülmektedir. Türk Edebiyatı Vakfı’nı kurdu. Cemiyetin yayın organı olarak Türk Edebiyat Dergisini çıkardı ve ömrünün sonuna kadar da vakıf müdürlüğü görevini sürdürdü. Çok sayıda ödülün sahibi olan ve 1996 yılında Aydınlar Ocağı öncülüğünde 55 gönüllü kuruluş tarafından “Şeyhülmuharririn” ilân edilen Kabaklı, 17 Kasım 2000 tarihinde geçirdiği kalp rahatsızlığı 8 Şubat 2001 tarihinde vefat ederek Eyüpsultan’da toprağa verildi.

 

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

     İhsan Işık Türkiye Yazarlar Ansiklopedisi, 3 Cilt,

     KÖPRÜLÜ, M. Fuat (1980). Türk Edebiyatı Tarihi, İstanbul: Ötüken Yayınları

     Türk Edebiyatı Dergisi Ahmet Kabaklı Özel Sayısı 2001-Mart-Nisan

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun