Ahmet Hilmi Yücebaş

  • Meslek : Yazar ve gazeteci
  • Doğum : 1915 - Drama
  • Ölüm : 21 Şubat 1996 - İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Tabiye ve İaşe Tabiyesi, Trakya Köylerinde, Namık Kemal ve Vatan Sevgisi, Tekirdağlı Şairler, Gazi Osman Paşa ve Plevne, 105. Doğum Yılında Namık Kemal, Millî Şairimiz Mehmet Emin Yurdakul, Bütün Cepheleriyle Yahya Kemal, Hiciv Edebiyatı Antolojisi, Cemal

Balkan savaşlarından sonra Yunanistan sınırları içinde kalan Türk şehri Drama’da doğan Ahmet Hilmi Yücebaş 1924’te yapılan mübadelede ailesiyle birlikte Türkiye’ye geldi. Edebiyat zevkini Tekirdağ’da ortaokul sıralarında edindi. Kaleme aldığı ilk şiirleri ve yazıları Resimli Şark ve Muhit dergilerinde çıktı. Bir köyde iki yıl kadar ilkokul öğretmenliği yaptıktan sonra gazeteciliğe başladı. 1932-1942 yıllarında Tekirdağ gazetesinin yazı işlerini yönetti. Ardından gittiği İstanbul’a yerleşerek çok sayıda gazetede görev aldı. Akşam, Cumhuriyet ve Son Posta gazetelerinin yanı sıra Anadolu Ajansı’nda muhabir olarak çalıştı. Trakya Köylerinde adlı ilk kitabı öğretmenliği sırasında yaptığı folklor araştırmalarının ürünü olarak ortaya çıktı. 1939’da yayımlanan Tekirdağlı Şairler’den sonra ünlü şair ve yazarlar hakkında birbiri ardınca kitaplar hazırladı. Basın şeref kartı sahibi olan Ahmet Hilmi Yücebaş vefatının ardından Karacaahmet Mezarlığı’nda defnedildi.

Titiz, çok yönlü, çalışkan bir mizaca sahip olan Hilmi Yücebaş edebiyat tarihine sağladığı katkılarla tanınır. Çok sayıda kitap kaleme alan Hilmi Yücebaş aynı zamanda gazete ve dergilere de yazılar yazdı. Hilmi Yücebaş’ın şair ve yazarları “bütün cepheleriyle” ele aldığı kitaplarının hemen hepsi gazete ve dergilerde çıkmış yazılardan oluşan derlemelerdi. Bu eserleri hakkında yazdığı yazarlar hakkında bilgilendirici içeriklere sahipti. Bazı şahsiyetler hakkında günümüzde bile onun bu derlemeleri dışında kitap yoktur, bundan dolayı bir kısım çalışmaları önemini korur. Sanat ve edebiyat adamlarını araştırma merakının kendisinde nasıl başladığı sorusuna verdiği cevap şöyledir: “Edebiyat tarihçilerimizin bahis konusu ettikleri şahsiyetler hakkında uzun boylu incelemelerde bulunmak zahmetine katlanmadıklarını görünce ben de milletçe sevilen şair, edip ve sanatçılarımızın hayat hikâyelerini, hatıralarını ve eserlerini derinlemesine inceleyerek bütün cepheleriyle tanıtmak ve yaşatmak yolunu tuttum.” Böylelikle edebiyatın edebiyatçı ile arasındaki müşterek ilişkinin etkili ve önemli bir anlamı olduğunu ve edebiyatçıdan bağımsız bir eser değerlendirmenin mümkün olmadığını vurgulayarak bu düşünceye sağladığı katkıyı dile getirmiştir.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Ayvazoğlu, Beşir, Ahmet Hilmi Yücebaş, Diyanet İslam Ansiklopedisi, 2016, Cilt. EK-2, sf. 690-691

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun