Ahmet Fehim

Ahmet Fehim
  • Meslek : Tiyatro ve sinema oyuncusu, yönetmen
  • Doğum : 1856 – İstanbul
  • Ölüm : 2 Ağustos 1930 – İstanbul
  • Başlıca Eserleri : Film: Mürebbiye, Binnaz, Anı: Sahnede Elli Sene

Tiyatro sanatının Anadolu’da yaygınlaşmasında önemli oranda katkıda bulunan Ahmet Fehim İstanbul’da dünyaya geldi. Sanatçı bir kişiliğe sahip Hattat Kadir Efendi’nin oğlu olan Ahmet Fehim, Tophane Sanayi Mektebi’nde eğitim gördü. Eğitiminin tamamlamasının ardından ise İdare-i Mahsusa’da tornacılık, eğitim gördüğü Sanayi Mektebi’nde ise öğretmenlik gibi görevler üstlendi. Kaderine yön veren mesleği olan oyunculuğa ise 1876 yılında başladı. Kariyerinin ilk dönemlerinde Bursa’da Tomas Fasulyeciyan topluluğu ile birlikte çalıştı. Bununla birlikte farklı zaman dilimlerinde kendi adına topluluklar kurdu. Takvimler 1914 yılını gösterdiği sıralar Andre Antonie tarafından Darülbedayi-i Osmani’ye komedya öğretmeni olarak atandı. Daha sonraları ise Malul Gaziler Cemiyeti Sinema Kolu sanat danışmanlığına getirildi. Bu süreçte iki film yaptı. 1926 yılında Maarif Vekili Mustafa Necati’nin girişimiyle 50. sanat yılı için bir jübile düzenledi. İstanbul’da vefat etti.

Ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu Ahmet Fehim, Güllü Agop’un yönettiği Gedik Paşa Tiyatrosu’nda oyunculuğa başladı. Burada sergilediği performansla dikkatleri üzerine çekti ve Fasulyeciyan’ın çağrısı üzerine Bursa’da kariyerini sürdürdü. Başta “Zor Nikah” olmak üzere Ahmet Vefik Paşa’nın Moliere’den uyarladığı oyunu başarıyla sahneleyerek ünlendi. Osmanlı Komedi ve Vodvil Heyeti’ni kurarak yönetmen, oyuncu, kostüm ve dekor tasarımcısı olarak çalıştı. Düzenlediği tiyatro turneleriyle tiyatronun Anadolu’da yayılmasında ve kabul görmesinde önemli rol oynadı. Kendi kurmuş olduğu topluluğun dağılması üzerine Osmanlı Dram Kumpanyası’na giren Ahmet Fehim, topluluğun ana türü olan melodramatik oyunların yanında komedi türünde oyunlar da sergiledi. Bu topluluktan ayrılmasının ardından ise Fehmi Efendi ve Arkadaşları Komedi Kumpanyası’nı kurdu. Ancak bu topluluk da çok uzun sürmeden dağıldı. Hayatı boyunca genç oyuncuların yetişmesine destek olan Ahmet Fehim 1919 yılında Hüseyin Rahmi Gürpınar’ın romanından uyarladığı Mürebbiye filmini yönetti ve başrol oyunculuğunu üstlendi. Aynı yıl Binnaz adlı filmin yönetmenliğini yaptı. Vakit gazetesinde kaleme aldığı anıları ise Türk tiyatro tarihi açısından önemli belge niteliği taşımaktadır.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Hafi Kadri Alpman, Ahmed Fehim Bey’in Hatıraları, Tercüman Gazetesi Yayını, 1977

Türk ve Dünya Ünlüleri Ansiklopedisi, cilt.1, fasikül.1, İstanbul, 1983

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun