Ahmet Davudoğlu

Ahmet Davudoğlu
  • Doğum : 1912-Bulgaristan
  • Ölüm : 1983-İstanbul
  • Meslek : Fıkıh ve hadis alimi

Yoksul bir ailenin çocuğu olarak 1912 yılında Bulgaristan’ın Şumnu iline bağlı Kalaycı köyünde dünyaya geldi. Yüksek eğitimini tamamladıktan sonra Mısır’a gitti, Ezher Üniversitesi’nde İslam Hukuku bölümünü bitirdi. Eğitim aldığı Nüvvab Mektebi’nde öğretim üyesi oldu. 1944 yılında Rusların Bulgaristan’ı işgalinin ardından mektep müdürü istifa etmesi üzerine Davudoğlu müdür olarak atandı. İşgal sonrası hükümetin komünistlerin eline geçmesi sonucu Davudoğlu bir komünist kumandanın kendisini Türkiye casusluğu ile suçlaması üzerine tutuklandı. Yargılanmak üzere Divan-ı Harbe gönderilen Davudoğlu 17 gün boyunca işkenceye maruz kaldı. Hakkındaki açılan soruşturmalardan sonra Rosista Vadisindeki toplama kampına gönderildi. Kampta 4-5 ay boyunca köle gibi çalıştırıldıktan sonra hastalığı nedeniyle müdürlük mesleğini icra etmek üzere vazifesine iade edildi.

 Baskılar altında öğretmenlik mesleğini yürütemeyen Davudoğlu bir kaçış yolu olarak Türk konsolosluğuna iltica talebinde bulundu. Uzun uğraşların ardından ailesiyle birlikte İstanbul’a göç eden Davudoğlu Yedikule’deki Küçükefendi Camiine imam ve hatip olarak tayin edildi. Ardından Diyanet İşleri Başkanlığında gezici vaiz olarak görev yaptı, Bursa Orhangazi Müftülüğüne tayin edildi, 3 yıl sonra kendi talebi üzerine İstanbul Fatih Camii Kütüphanesi memurluğuna getirildi. İstanbul Yüksek İslam Enstitüsünün açılması üzerine Enstitüde müdür ve öğretim üyesi oldu. 1967 yılında İl Müftüleri Seminerinde laikliğe aykırı konuştu iddiası ile hakkında açılan dava sonucu 1 yıl hapis cezası aldı. Dinde reformculuk ve mezhepsizlik fikirlerine karşı durdu, bu fikirleri savunan Cemaleddin-i Efgani, Muhammed Abduh ve onların destekçilerini yazılarına konu edinerek onların yeterli dini bilgiye sahip olmadığını ileri sürdü. Davudoğlu 1983 yılında 71 yaşında vefat etti.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul:Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun