Ahmet Baha Öğütken

Ahmet Baha Öğütken
  • Meslek : Türk Siyasetçi
  • Doğum : 1 Kasım 1961- İstanbul

Giresun Şebinkarahisarlı bir baba ve Rumeli göçmeni bir annenin oğlu olan Ahmet Baha Öğütken lise eğitimine kadar Tarhan kolejinde okudu. Akademik eğitimine devam etmek için İngiltere’ye giderek 2 yıl Oxford’da eğitim gördü. İyi düzeyde İngilizce bilen Öğütken evli ve 3 çocuk babasıdır. Asıl mesleği serbest muhasebecilik ve mali müşavirliktir. 1961 yılından itibaren İstanbul’un Fatih ilçesinde mali müşavirlik mesleğini icra etti. 2001 yılı Öğütken’in siyasete atıldığı yıl oldu. Siyasi meslek hayatına Adalet ve Kalkınma Partisi Fatih İlçe Başkanlığı’nda başlayan Öğütken burada 3 dönem ilçe başkanlığı yaptı.

Aynı partiden 24. Dönem milletvekili seçilen Öğütken bu dönemde Plan ve Bütçe Komisyonu Üyeliği, Ekvator Dostluk Grubu Başkanlığı ve Arjantin Dostluk Grubu 2. Başkanlığı, İstanbul Serbest Muhasebeciler Mali Müşavirler Odası, Kızılay Derneği Fatih Şubesi gibi pek çok görevde yer aldı. Ak Parti Genel Merkez Teşkilat Başkan Yardımcılığı unvanı altında 2 yıl görev aldıktan sonra Yeni Dünya Vakfı, Şebinkarahisar Vakfı, Rumeli Vakfı, Alzheimer Vakfı, Meslekte Birlik Grubu gibi pek çok dernek ve vakıfta aktif olarak görev aldı. 64. Hükümetin kurulmasıyla birlikte T.C. Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcılığı görevlerini yürüttü ve 65. Hükümet döneminde de T.C. Sağlık Bakanlığı, Bakan Yardımcısı olarak yeniden göreve atandı.  

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

https://www.saglik.gov.tr/TR,11499/bakan-yardimcisi.html

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun