Ahmet Arvasi

Ahmet Arvasi
  • Doğum : 1932-Ağrı
  • Ölüm : 1988-İstanbul
  • Meslek : Fikir adamı, eğitimci

Seyyid Ahmed Arvasî, Van gümrük müdürlüğünden emekli olan Abdulhakim Efendi ve Cevahir Hanım’ın oğlu olarak 15 Şubat 1932 de Ağrı’nın Doğubeyazıt ilçesinde dünyaya geldi. Cumhuriyet döneminin önemli fikir adamlarından biri olan Arvasi eğitim hayatına Van’da başladı. Lise eğitimini Erzurum Erkek Öğretmen Okulu ve Erciş Öğretmen Okulu’nda tamamladı. 1952 yılında Konya’da ilkokul öğretmenliği yaptı. 3 yıl süren görevinden sonra Ağrı’ya tayin edildi ve Ankara Gazi Eğitim Enstitüsü Pedagoji Bölümü’nde eğitime başladı. Pedagoji bölümünden mezun olduktan sonra Van, Balıkesir, Bursa ve İstanbul’da pedagoji öğretmenliği yaptı. Arvasi, cömert bir kişiliğe sahipti. Fakir çocukların okuyabilmesi için onların eğitimine yaptığı yardımlar ile bilinen Arvasi okurken kalem, defter alamayan öğrencilerin ihtiyaçlarını maaşı ile karşılamaya çalışarak eğitime ve çocuklara verdiği önemi gösterdi. Bir eğitimci ve fikir adamı olarak Türk eğitimine uzun süre hizmet etti.

Öğretmenlik yaparken bir yandan da gençliğin kendi kültür ve medeniyetine sahip çıkmaları için devamlı eserler ortaya koydu. “Sır”, “Şiirlerim”, İleri Türk Milliyetçiliğinin İlkeleri, Kendini Arayan İnsan, İnsan ve İnsan ötesi, İnsanın Yalnızlığı, Kadın-Erkek Üzerine, Emperyalizmin Oyunları, Devletin Dini Olur mu, Eğitim Sosyolojisi, Türk-İslam Ülküsü, Diyalektiğimiz ve Estetiğimiz, İlm-i Hal; Doğu Anadolu Gerçeği, Hasbıhal kaleme aldığı eserlerdir. Öğretmenlik yaptığı dönemlerde aynı zamanda makaleler yazdı, 1988 yılında makalelerinden birini daha kaleme alırken daktilosunun başında kalp krizi geçirerek hayata veda etti.   Ahmed Arvasi, Türk Milli Eğitimine hizmet ederken vatan ve milletini seven çok değerli gençler yetirdi. Daima gençlere ve çevresine her şeyin faniliğini, dünyanın geçiciliğini, ebedi hayatın öldükten sonra başlayacağını, Allah ve Resulü’ne muhabbetin esas olduğunu söyledi.

beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi İstanbul:Diyanet Vakfı 2004

Fırat Üniversitesi Sosyal Bilimler Dergisi (Elazığ: 2011 )

 

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun