Ahmet Arif

Ahmet Arif
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 21 Nisan 1927, Diyarbakır
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 2 Haziran 1991, Ankara
  • Meslek : Şair, Gazeteci
  • Eğitim : Ankara Üniversitesi
  • Çalıştığı Müzik Şirketi : Saltuk Plak
  • Eserleri : Hasretinden Prangalar Eskittim

Gazeteci kimliği ile de tanıdığımız ancak daha çok şair kimliğiyle adını duyuran Ahmet Arif’in şiirlerini Ahmet Kaya ve Cem Karaca gibi sanatçılar bestelemiştir. Türk edebiyatındaki Türkçeyi en iyi kullanan şairlerden olup; çıkardığı tek kitap olan ‘’Hasretinden Prangalar Eskittim’’ adlı şiir kitabı en çok basılan eserler arasına girmiştir. 12 yılda 18 baskı yapan kitap bugün dahi bu özelliğini korumaktadır.

Şiirlerinde Orhan Veli, Nazım Hikmet gibi devrin büyük isimlerinin etkisi görülse de daha sonraki şiirlerinde kendi üslubunu bulmuş; lirizm ve hayal gücü yüksek eserler ortaya koymuştur.
Merkez Bankası’nda çalışmaya başladıktan sonra eğitim hayatını yarıda bırakan Ahmet Arif, 1951 yılında başlatılan ‘’Solcu Tevkifat’ında’’ gözaltına alınmış ve üç yıl kadar tutuklu kalmıştır. Tahliye edildikten sonra Ankara’ya yerleşerek sakin bir hayat yaşan Ahmet Arif, farklı gazetelerde düzeltmenlik yapmıştır. Şiir hayatı ise çok daha erken yaşlarda başlamış, 16-17 yaşlarında iken yazdığı şiirler Neyzen Tevfik ile bir dergide yan yana basılmıştır.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

      Refik Durbaş, Ahmed Arif Anlatıyor, Cem Yayınevi, İstanbul 1990.

      Veysel Öngören, Ahmed Arif’le Bir Konuşma (Ankara Birliği Dergisi, Mart 1970).

      Cemal Süreya, Şapkan Dolu Çiçekle, Yön Yayınevi, 1969.

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun