Ahmet Ali Çelikten

Ahmet Ali Çelikten
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 1883, İzmir
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 1969, ABD-New York
  • Meslek : Pilot
  • Katıldığı Savaşlar : I. Dünya Savaşı, Kurtuluş Savaşı

Dünyanın ilk siyahi pilotu olan Ahmet Ali Çelikten, aynı zamanda Eugene Jacques Bullard ile birlikte I. Dünya Savaşı’na katılan ilk ve tek siyahi pilot oldu. 19.yüzyıl’da Afrika’dan alınarak İstanbul’da satılan kölelerden biri olan anneannesi Nijerya asıllı bir Türk’tü. İyi bir eğitim alan Ahmet Ali’nin hedefi denizci olmaktı ancak ilk uçakların havalanması ile Alman, Fransız ve İngiliz ordularının pilot yetiştirmeye başlaması Osmanlı Devleti’ni de harekete geçirdi ve 1910 yılında askeri havacılığın kurulması için çalışmalara başladı.

Yeşilköy yakınlarında 2 hangar ve 1 tayyare mektebi, ardından yanına Deniz Tayyare Mektebi açıldı ve Ahmet Ali buraya atanan ilk deniz subaylarından biri oldu.
Berlin’de eğitim uçuşlarını tamamladıktan sonra I. Dünya Savaşı’ndan kalan Haliçteki uçakların Anadolu’ya kaçırılmasına yardım etti. Bunun dışında deniz harekatının da koruma görevini üstlenen Ahmet Ali Çelikten, Bahri Tayyare Madalyası ödülünü aldı. I. Dünya Savaşı’na katılan siyahi pilotların sayısı 10’u geçmiyordu. Amerikalı Eugene Bullard kendi ülkesinde ırkçılık nedeni ile reddedilmiş, Fransa’da siyahi pilotlar 1917 yılında ancak kendilerini kabul ettirebilmişti. Ahmet Ali Çelikten ise Dünya rekoru kırarak Türkiye’nin gururu olmuş, dünya havacılık tarihinde önemli bir yere oturmuştur.
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Atar, Mesut, Havacılar.com, 2011

Haber Türk Gazetesi, 1 Kasım 2014 Cumartesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun