Ahmet Ağırakça

Ahmet Ağırakça
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 1950, Mardin
  • Meslek : Akademisyen, Tarihçi
  • Görevi/Halen : Mardin Artuklu Üniversitesi/Rektör
  • Eserleri : İslam Tarihinde İlk Siyasi Hareketler, Ortaçağ Tarihine Giriş, İslam Tıp Tarihi, İslami Devlet Düzeni

İlahiyat profesörü olan Ahmet Ağırakça, 28 Şubat döneminde YÖK tarafından başörtüsü eylemlerine destek verdiği gerekçesiyle uzun yıllar görev yaptığı İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Tarih Bölümü’ndeki görevine son verildi. 2007 yılında Danıştay bu cezanın haksızlığına hükmederek 2014 yılında Yükseköğretim Kurulu’nca Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü olarak görevlendirdi.

Eğitimini tamamladıktan sonra bir süre Diyanet İşleri Başkanlığı'nda ardından Konya Selçuk Üniversitesi'nde ve İstanbul Üniversitesi'nde asistan olarak çalışan Ağırakça, 1996 yılına gelindiğinde artık profesör oldu. Avrupa İslam Üniversitesi’nin uzaktan öğretim birim başkanlığını yapmış ve Türkiye’den 1200 öğrencinin uzaktan lisans seviyesinde öğrenim görmelerini sağlamıştır. Akademik dergilerde yayımlanan makaleleri ve milli ve uluslararası sempozyumlarda sunduğu 30 tebliği bulunan Ağırakça, Küresel Kudüs ve Filistin İçin Dayanışma Birliği’nin kurucusu ve yönetim kurulu 1. Başkan yardımcısıdır. Birkaç ansiklopedide yayımlanmış çok sayıda maddesi olduğu gibi 6 ciltlik Şamil İslam Ansiklopedisi’ni yayına hazırlamıştır. Akademistanbul Yurtdışı Eğitim ve Danışmanlık Hizmetleri Kurumunun fahri eğitim danışmanlığını halen sürdürmektedir. 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

http://ahmetagirakca.com.tr/hakkinda/biyografi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun