Ahmedi

Ahmedi
  • Doğum Tarihi : 1334/35
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 1413, Amasya
  • Meslek : Şair, Tarihçi
  • Eserleri : İskendernameden Seçmeler, Ahmedi Divanından Seçmeler,

Türk edebiyatında ilk İskendername ve sonuna eklediği Dasitan-ı Tevarih-i Mülük-i Al-i Osman kısmı ile ilk Osmanlı tarihçilerinden sayılır. Şair ve yazar olan Ahmedi’nin asıl adı İbrahim, lakabı Taceddin’dir. Hayatına dair verilen bilgiler genellikle yetersiz ve tutarsız olup; kaynaklarda Germiyanlı ve Sivaslı olduğu yönünde iki ayrı rivayet bulunmaktadır.

İlk öğrenimini nerede ve nasıl yaptığı bilinmese de bilgisini arttırmak için çaba sarf ettiği, bu uğurda Mısır’a gittiği kaynaklarda geçmektedir.
Osmanoğulları’yla yolunun ne zaman ve nasıl kesiştiği bilinmemektedir. Ancak Osmanlı Devleti’nin ‘’Fetret Devri’’ olarak anılan Osmanlı’nın kargaşa döneminde Yıldırım Bayezid’in oğlu Emir Süleyman ile olan yakınlığı bilinmekte ve hatta eserlerinin çoğunu ona ithaf ettiği görülmektedir. Emir Süleyman’ın ölümünden sonra kendisine hami bulmak için Bursa’ya giderek daha sonra ''Çelebi'' olarak anılacak olan Sultan I. Mehmet’in çevresine girmeye çalıştığı; son olarak 80 yaşını geçmiş bir şekilde Amasya’da hayatını kaybettiği bilinmektedir. 
 
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Günay Kut, Ahmedi, Diyanet İslam Ansiklopedisi, İstanbul,1988, c.2, s165-167

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun