Agatha Christie

Agatha Christie
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 15 Eylül 1890, Birleşik Krallık
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 12 Ocak 1976, Winterbrook
  • Meslek : Yazar
  • Eserleri : Beş Küçük Domuz, On Küçük Zenci, Nil'de Ölüm, Cinayet Alfabesi
  • Filmleri : Beklenmeyen Şahit, ABC Cinayetleri, Ölüm Oyunu, Sonuncu Kurban
  • Oyunları : Sıfıra Doğru, Siyah Kahve, Akhnaton, The Hollow

İngiliz polisiye roman ve oyun yazarı olan Agathe Christie, dönemin en çok okunan yazarlarından olup kitapları yüz milyondan fazla satmış; dünyada İncil’den ve Shakespeare’in kitaplarından sonra en çok satılan kitapların sahini olmuştur. Oyunlarından ‘’Fare Kapanı’’ aynı tiyatroda aralıksız yirmi bir yıl sahnelenerek dünya rekoru kırmıştır. Eğitim hayatını annesinden aldığı derslerle sürdüren Christie, okula gitmemiş; roman yazmaya I. Dünya Savaşı sırasında hemşire olarak çalıştığında başlamıştır.

Christie’nin torunu Mathew Prichard’tan öğrendiğimiz bazı gerçekler vardır; onların en önemlisi belki de dünya çapında ses getiren bu yazarın aslında hiç yazar olma gibi bir niyetinin olmadığıdır. Sadece kendisine bir dedektif hikayesi yazma konusunda meydan okuyan kız kardeşine bunu yapabileceğini göstermek istemiştir. Ancak Agatha Christie öylesine başarılı olmuştur ki sadece bir değil, iki tane dünyaca ünlü hafiye yaratmayı ondan başka hiçbir polisiye yazarı başaramamıştır.
Agatha Christie ilk önemli başarısını ‘’Akroyd’un Katili’’ ve ‘’Roger Akroyd Öldürüldü’’ eserlerinde göstermiştir. Sonraki 75 romanı en çok satan kitaplar listesine girmiştir. Eserlerinin çoğu İngiltere ve ABD’de popüler dergilerde tefrika edilmiş; kitaplarının birçoğu da sinemaya uyarlanmıştır. Onlardan bazıları ‘’Şark Ekspresinde Cinayet’’ ve ‘’Nil’de Ölüm’’ adlı eserleridir.
Christie ilk kocasından boşanıp ikinci evliliğini yaptığı zaman arkeolog olan eşi Sir Max Mollowan ile birlikte Irak ve Suriye taraflarına arkeolojik gezilere katılmıştır. 1976 yılında hayatını kaybettiğinde Londra’nın Batı Yakası’ndaki bütün tiyatrolar bir saatliğine ışıklarını kapatmıştır.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Yeni Rehber Ansiklopedisi İstanbul:Türkiye Gazetesi

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun