Agâh Sırrı Levend

Agâh Sırrı Levend
  • Doğum Tarihi ve Yeri : 26 Ocak 1894, Rodos
  • Ölüm Tarihi ve Yeri : 28 Ekim 1978, Ankara
  • Meslek : Edebiyat Tarihçisi, Siyasetçi
  • Eserleri : Halk Kürsüsünden Akisler, Mazmunlar ve Mefhumlar, Divan Edebiyatı-Kelimeler ve Remizler

Türk eğitimci, edebiyat tarihçisi ve dilci olan Agah Sırrı Levend, aynı zamanda 19940-46 yılları arasında milletvekilliği yapmış; parti müfettişliği görevini üstlenmiştir. Uzun yıllar İnönü Ansiklopedisi’nde genel sekreterlik de yapan Levend, ansiklopedinin adı Türk Ansiklopedisi olarak değiştirilince görevinden istifa etmiştir.

Rodos’ta doğup eğitimini Edirne’de ve İstanbul Darülfünun'u Edebiyat Fakültesi’nde tamamlayan Agah Sırrı Levend, Darülfunun’da öğretmenliğe başlamış, ancak I. Dünya Savaşı’nın çıkması üzerine askere alınmıştır. Türk Dil Kurumu’nda genel sekreterlik ve başkanlık görevini üstlenen Levend, 1917 yılında Bandırma’daki Beşinci Ordu Karargahı’nda arkadaşları ile birlikte ‘’Çocuk Yuvası’’ adlı bir mektep kurdu. Birçok iş değişikliği yapan Levend, İstanbul’da özel İstiklal Lisesi’ni açarak, burada öğretmenliğin yanında müdürlük de yaptı. 1949 yılında emekliye ayrılan Agâh Sırrı,  ayrıldıktan sonra yalnızca yazılarıyla meşgul olmuştur.
beyaztarih.com'da yayınlanan makale, röportaj, özel dosyalar, ansiklopedi, resimlerle tarih ve sorularla tarih yayınlarının tüm yayın telifleri beyaztarih.com'a aittir. Yapılacak küçük alıntılar dışında hiçbir şekilde çoğaltılamaz.
Kaynakçalar

Polat, H.Nazım, Türkiye Diyanet Vakfı İslam Ansiklopedisi, cilt 27, 2003

DİĞER ANSİKLOPEDİLER
KELAM

Su nasıl suya benzerse, bir milletin geleceği de geçmişine öyle benzer.

İbn Haldun